2014-04-17 23:00:18
Φωτογραφία για Και τώρα πάει για το θαύμα ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στην 4η περίοδο, αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καλύτερη! Η "βασίλισσα" νίκησε 82-77 με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος από τη γραμμή των βολών και να κάνει λάθη σε άμυνα και επίθεση, τα οποία βελτίωσε... αργά! Έτσι, οι πρωταθλητές Ευρώπης θα πρέπει να πάρουν, από δω και πέρα, τρεις σερί νίκες για να περάσουν στο Final-4 του Μιλάνου και να αφήσουν εκτός την "βασίλισσα". Το έργο του Ολυμπιακού... βουνό, φυσικά αλλά αυτή την ομάδα ποιος μπορεί να μην την υπολογίζει όταν υπάρχουν ακόμη μπροστά της αγωνιστικά λεπτά. Στην επίθεση ο Σπανούλης έβαλε 18 πόντους, αλλά ο Ντάνστον με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν κορυφαίος για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Ξεχώρισε ο Μπουρούσης με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη «βασίλισσα», ηγέτης ξανά ο Ρούντι με 15 πόντους. Πλέον ο Ολυμπιακός ψάχνει το θαύμα. Αρχή τη Δευτέρα του Πάσχα, στις 20:00 στο ΣΕΦ
. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου πως δεν έκαναν σήμερα το… κάτι παραπάνω, θέλουν όμως το «δύο στα δύο» στα φαληρικό στάδιο ώστε να επιστρέψουν και να πετύχουν το «μπρέικ» στο πέμπτο ματς. «Ήταν ένα τυπικό παιχνίδι πλέι οφ Ευρωλίγκας με μεγάλη ένταση και πολλές φορές και νεύρα με πολλές επαφές, αλλά και πολύ καλό μπάσκετ για την κρισιμότητά του. Η Ρεάλ ξεκίνησε καταπληκτικά στο πρώτο ημίχρονο σουτάροντας 9/14 τρίποντα, έχοντας μάλιστα 2/2 με το Ρέγες, κάτι που δεν περιμέναμε . Με δύο διαφοροποιήσεις στην άμυνα στην επανάληψη είχαμε τύχη στο ματς, περιορίσαμε την επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης στο μισό σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Δυστυχώς, όμως, χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ, χάσαμε κάποιες βολές και για να κερδίσεις τη Ρεάλ Μαδρίτης εδώ θα πρέπει να κάνεις το κάτι παραπάνω. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην έδρα μας. Θέλουμε να γυρίσουμε εδώ, αλλά ξέρουμε πως δεν θα είναι εύκολο. Τώρα, το μόνο που σκεφτόμαστε είναι το παιχνίδι της Δευτέρας (21/04) και τίποτα άλλο».