2014-06-20 02:22:42
Φωτογραφία για Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: Ιαπωνία – Ελλάδα Live
Δέκα λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και η εικόνα του ματς δεν έχει αλλάξει καθόλου. Οι Ιάπωνες που παίζουν με αριθμητικό πλεονέκτημα έχουν την κατοχή, αλλά ακόμα δεν έχουν βρει τη μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα η Ελλάδα απείλησε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αφού ο Σαμαράς προσπάθησε να κρεμάσει από το κέντρο τον Ιάπωνα τερματοφύλακα με το σουτ να καταλήγει λίγο έξω.Σε εξέλιξη είναι η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ιαπωνία στη Νατάλ. Η Εθνική στο δεύτερο παιχνίδι της για τον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου αναζητά τους πρώτους της βαθμούς στο τουρνουά.

Ιαπωνία – Ελλάδα 0-0 (ΝΕΡΙΤ HD, ΝΕΡΙΤ Sports)

Το «φιλμ» του αγώνα

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

2' Πρώτη καλή στιγμή για την Ιαπωνία. Σουτ ο Γιαμαγκούτσι, απομάκρυνε ο Μανωλάς.

4' Χαμηλός ο ρυθμός στον αγώνα για την ώρα.

4' Πρώτη απόπειρα με Μήτρογλου. Ο Έλληνας φορ προσπάθησε να σουτάρει από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε.

5' Πρώτο κόρνερ με Χολέμπας. Πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

9' Αρνητικός ο Σαμαράς για την ώρα. Δείχνει να μην έχει μπει στο παιχνίδι. Καλά οργανωμένη η ελληνική άμυνα.

11' Μακρινό σουτ από τον Κονέ στην αντεπίθεση της Ελλάδας. Ο Καβασίμα μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο.

12' Κίτρινη κάρτα στον Χασέμπε για μαρκάρισμα στον Μανιάτη.

18' Ελέγχει τον αγώνα η Ελλάδα. Προσπαθεί να περιορίσει την Ιαπωνία και όποτε βρίσκει την ευκαιρία βγαίνει στις αντεπιθέσεις.

19' Σουτ του Οσάκο έξω από την περιοχή. Ο Καρνέζης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

21' Επικίνδυνο σουτ του Οσάκο. Από πλάγια θέση έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

22' Η επέλαση του Χολέμπας από τα αριστερά δεν έχει σωστή κατάληξη.

25' Ελλάς, Ελλάς από τους περίπου 300 φίλους της Ελλάδας που βρίσκονται στο γήπεδο.

27' Σημαντική ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μανιάτης προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν πρόσεξε στην τελική μπαλιά και έτσι η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία για ένα σουτ μου καλές προϋποθέσεις.

27' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

29' Το φάουλ του Χόντα έξω από την περιοχή απομάκρυνε όπως-όπως με διπλή προσπάθεια ο Καρνέζης.

31' Στο έδαφος ο Μήτρογλου από χτύπημα πάνω στο παιχνίδι. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Έλληνας στράικερ για τις πρώτες βοήθειες.

33' Κεφαλιά ο Οκούμπο. Ψηλά άουτ η μπάλα.

34' Ετοιμάζεται ο Γκέκας. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μήτρογλου.

35' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Γκέκας, έξω ο Μήτρογλου.

38' Δεύτερη κίτρινη στον Κατσουράνη για τάκλιν στο χώρο του κέντρου! Με δέκα παίκτες η Ελλάδα!

39' Κόρνερ η Ιαπωνία. Απομακρύνει η άμυνα.

40' Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Καραγκούνης.

40' Τρομερό σουτ του Τοροσίδη σε δεύτερο χρόνο. Κόρνερ από τον Καβασίμα.

41' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα ο Καραγκούνη, εκτός ο Φετφατζίδης. Ο Σάντος αναπροσαρμόζει τα πλάνα του, αφού η Ελλάδα παίζει με δέκα παίκτες.

45' Μακρινό φάουλ από τον Καραγκούνη. Ο Τοροσίδης με ανάποδη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.