2014-06-30 02:32:29
Φωτογραφία για Άξια της μοίρας της η Εθνική που έχασε ιστορική ευκαιρία
Η Ελλάδα δεν κατάφερε να προκριθεί στις 8 κορυφαίες ομάδες του κόσμου αφού έχασε στη διαδικασία των πέναλτι από την Κόστα Ρίκα με 5-3. Μοιραίος παίκτης ο Γκέκας που έχασε το τέταρτο πέναλτι. Η αλήθεια όμως είναι πως δεν φταίει ο Γκέκας για την αποτυχία της ελληνικής ομάδας να προκριθεί. Η Ελλάδα κρατούσε τη τύχη στα χέρια της από το 66΄και μετά όταν η Κόστα Ρίκα έμεινε με 10 παίκτες και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της κανονικής διάρκειας του αγώνα αλλά και της ημίωρης παράτασης που ακολούθησε να εκμεταλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90΄με τον Παπασταθόπουλο το φθηνό γκολ που είχε δεχτεί, αλλά στη διάρκεια της παράτασης παρόλο που είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αφού οι Κοσταρικανοί ήταν αδύναμοι να παρακολουθήσουν τον ρυθμό της ελληνικής ομάδας, διατήρησε μια άκαρπη υπεροχή χωρίς να δημιουργεί ουσιαστικές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στα πέναλτι, κάτι που βόλευε την ομάδα της Κόστα Ρίκα
. Όταν λοιπόν  παίζεις μια ομάδα σαν τη γάτα με το ποντίκι από το 66΄και μετά αλλά και σε όλη τη διάρκεια της παράτασης και δεν μπορείς να σκοράρεις τότε είσαι άξιος της μοίρας σου και δεν φταίει φυσικά ο Γκέκας που έχασε ένα πέναλτι. Η αλήθεια είναι πως χάσαμε ιστορική ευκαιρία να προκριθούμε σε προημιτελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και το σπουδαιότερο είναι πως ο τρόπος που χάσαμε μας αφήνει με ένα μεγάλο παράπονο. Η Κόστα Ρίκα σε κανένα σημείο του αγώνα δεν θύμισε την ομάδα που απέκλεισε την Ιταλία και νίκησε την Ουρουγουάη, αλλά αντιθέτως μας θύμισε μια πολύ μικρή ομάδα που στάθηκε τυχερή να βρεί απέναντι της μια ομάδα που είναι τσακωμένη με τα δίχτυα.