2014-08-27 00:04:22
Φωτογραφία για ΑΠΟΕΛ και Δώνης με περίπατο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ
Ο ΑΠΟΕΛ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη πέτυχε τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση απέναντι στην Άαλμποργκ και εξασφάλισε την συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ανώτερος της Άαλμποργκ και άξιζε και με το παραπάνω την νίκη-πρόκριση που πέτυχε. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα πίεσε αισθητά τους Δανούς, αλλά έπρεπε να περιμένει μέχρι το 30΄ για να ευτυχήσει να ανοίξει το σκορ. Ο Ντε Βινσέντι έκοψε ωραία τη μπάλα από τα αριστερά και ο Βινίσιους σούταρε για το 1-0. Στο 44΄ ο δημιουργός του πρώτου γκολ μετατράπηκε σε εκτελεστής και εκμεταλλευόμενος την υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Μάριο Σέρτζιο έκανε το 2-0. Έτσι οι Κύπριοι πήγαν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να επιτίθεται η ομάδα του Γιώργου Δώνη και κλείδωσε την πρόκριση με το γκολ του Αλωνεύτη στο 64΄ όταν και εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας ύστερα από γέμισμα του Καρλάο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 4-0, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε ο Σέρινταν με ξερό αριστερό σουτ στο 75ο λεπτό ύστερα από γέμισμα του Πάρντο. Η ομάδα της Κύπρου πέρασε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη φορά και περιμένει την Παρασκευή την κλήρωση των φετινών ομίλων του Champions League.