2014-09-01 00:15:50
Φωτογραφία για Παναθηναϊκός, ακατάλληλος για καρδιακούς
Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ με τον Πανιώνιο να έχει τη νίκη στα χέρια του μέχρι το 90' λεπτό ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 σκοράροντας δυο γκολ στις καθυστερήσεις με τους Ατζαγκούν και Πέτριτς στο 90' και 94' και πέτυχε το πρώτο του φετινό τρίποντο. Οι πράσινοι είχαν πολύ κακή εικόνα στο πρώτο μέρος ενώ βελτίωσαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς την εστία του Γιαννακόπουλου. Αντίθετα ο πολύ καλά στημένος Πανιώνιος χτύπησε στις αντεπιθέσεις βρήκε το γκολ που έψαχνε και αν οι παίκτες του δεν ήταν άπειροι θα έφευγε με το τρίποντο από την Λεωφόρο. Οι "πράσινοι" είχαν αρκετές ευκαιρίες να "καθαρίσουν" νωρίτερα το ματς, αλλά φέρθηκαν επιπόλαια και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο 85'! Βέβαια, από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έδειξαν χαρακτήρα και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα
. Αμέσως μετά τη νίκη επί του Πανιώνιου ο κόουτς του «τριφυλλιού» τόνισε πως ο χαρακτήρας που έδειξε η ομάδα ανατρέποντας το σκορ δεν είναι αυτοσκοπός και θα πρέπει οι «πράσινοι» να μάθουν να… καθαρίζουν τα παιχνίδια όταν πρέπει. «Χάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο 4-5 ευκαιρίες που θα μπορούσαν να είναι γκολ και να είμαστε καλύτερα. Για ακόμη ένα ματς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και το ανατρέψαμε δείχνοντας χαρακτήρα, αλλά πρέπει να διώξουμε αυτό το φαινόμενο γιατί δεν θέλουμε να γίνουμε καρδιακοί. Πρέπει να καθαρίζουμε τα ματς όταν μπορούμε».