2014-09-02 01:22:55
Φωτογραφία για Μουντομπάσκετ: Πρόκριση στους 16! Ελλάδα - Πουέρτο Ρίκο (90 - 79)
Καταιγιστική η Εθνική πέτυχε την τρίτη νίκη τις σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο με διψήφια διαφορά (90-79 το Πουέρτο Ρίκο) εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» και έβαλε… πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου!

Η Εθνική άρχισε πολύ καλά τον αγώνα με συγκέντρωση στην άμυνα και τον Νικ Καλάθη, πολύ καλό οργανωτικά και εκτελεστικά και λίγο μετά το τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 14-6. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, οι περιστροφές στην άμυνα δεν δούλεψαν καλά και επιθετικά η «επίσημη αγαπημένη» παρουσιάστηκε νευρική, έκανε λάθη και αστόχησε σε λέι απ και ελεύθερα μακρινά σουτ. Με συνέπεια του Πούερτο Ρίκο με πρωταγωνιστή τον Μπαλκμαν να ισοφαρίσει σε 18-18 στο 7’ με επιμέρους σκορ 12-4.

Η Εθνική συνέχισε χωρίς καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντο του Ριβέρα το Πούερτο Ρίκο προσπέρασε με 22-20 σχεδόν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με τον Μπάλκμαν να συνεχίζει να… φορτώνει το καλάθι της ελληνικής ομάδας, το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε και με 3 (26-23) στο 12’
. Με τους Καλάθη, Ζήση και Αντετοκούνμπο στα γκαρντ η άμυνα της Εθνικής βελτιώθηκε και από την άμυνα η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε την αντεπίθεση της. Με καλάθι του Καλάθη και ποστάρισμα του Μπουρούση η Εθνική ανέκτησε το προβάδισμα (29-27) στο 14’ και με σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Μπουρούση ξέφυγε με 8 (36-28) στο 17’.

Με τρίποντο του Ζήση από τα 7 μέτρα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η «επίσημη αγαπημένη» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την καλή διαφορά των 8 πόντων (41-33).

Η Εθνική συνέχισε στο ρυθμό, που είχε βρει στα τελευταία επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου και στην τρίτη ήταν καταιγιστική. Η ομαδική άμυνα ήταν πολύ καλή, όπως και συνεργασίες στην επίθεση. Με τον Ζήση εξαιρετικό οργανωτικά και εκτελεστικά, τον Μπουρούση να συνεργάζεται άψογα με τον αρχηγό της «επίσημης αγαπημένης» και τον Καϊμακόγλου να παίζει με μυαλό, η ελληνική ομάδα εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (58-41) λίγο πριν από το 26’ και με επιμέρους σκορ 17-8 από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Με τρεις πόντους του Καϊμακόγλου η Εθνική προηγήθηκε και με 19 (61-42) στο 26’. Μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου η ελληνική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Από το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου κα μέχρι το 31’ το Πουέρτο Ρίκο με σερί 9-0 με 7 πόντους του Μπαρέα μείωσε την διαφορά από τους 18 (68-50) στους 9 (68-59).

Πηγή: Pamesports