2014-09-07 21:00:57
Φωτογραφία για Δεν της άξιζε τέτοιο τέλος!
Η Εθνική ομάδα έπαθε γενικό… Black Out στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Σερβία και γνώρισε την ήττα με 90-72 από την Σερβία, σε αγώνα για τους «16» του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας! Έτσι, η «γαλανόλευκη» επιστρέφει… σπίτι της, καθώς παρά το «5 στα 5» της πρώτης φάσης, γνώρισε την ήττα στο πρώτο νοκ-άουτ ματς στην Μαδρίτης, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να παίρνει το εισιτήριο για τις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Μπορεί το πρώτο μέρος να ήταν… ντέρμπι, παρότι η Σερβία ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 46-42 υπέρ της Σερβίας, αλλά η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είδε να μην της βγαίνει… τίποτα στην επανάληψη, να είναι δραματικά άστοχη στην επίθεση, ενώ οι γείτονες έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι κι έτσι γνωρίσαμε μία… βαριά ήττα με 90-72! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε 13 και 17 πόντους αντίστοιχα σε 3η και 4η περίοδο, ενώ από την άλλη η Σερβία έβρισκε πολλά εύκολα καλάθια στο ένας εναντίον ενός, με την άμυνά μας να μην θυμίζει σε τίποτα τα προηγούμενα ματς της διοργάνωσης
. Πέντε παίκτες της Σερβίας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μπογκντάνοβιτς (21π.), Ο Ραντούλιτσα (16π.), Τεόντοσιτς (13π.), Κάλινιτς (12π.) και Κρστιτς (10π.). Βέβαια, αυτή η ομάδα απέδειξε ότι μπορεί να κάνει πολλά και έχει σπουδαίο… μέλλον μπροστά της, αρκεί να συνεχιστεί η σωστή δουλειά και να αξιοποιηθούν οι νέοι παίκτες! Γι’ αυτό όχι δάκρυα για την παρέα του Φώτη Κατσικάρη και ραντεβού τα επόμενα χρόνια, σε άλλες μεγάλες διοργανώσεις, με περισσότερες επιτυχίες!

Πηγή: woop.gr