2014-10-08 16:21:56
Φωτογραφία για Καθάρισε ο Παπανικολάου για τους Rockets
Με το που πήρε μια πρώτη γεύση από το πώς είναι η αγωνιστική δράση στο ΝΒΑ ο Έλληνας διεθνής forward κλήθηκε να... βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά και ανταποκρίθηκε πλήρως στην πρόκληση, καθώς με τρεις εύστοχες βολές 0.2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα 6.9 δευτερόλεπτα οι Mavericks είχαν ισοφαρίσει 108-108 με τρίποντο του Gal Mekel επιστρέφοντας από το -4 (108-104) αλλά ο Jae Crowder έκανε φάουλ στον Παπανικολάου που επιχείρησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο δίνοντας του την ευκαιρία να οδηγήσει τους Rockets στη νίκη.

Συνολικά η στατιστική του κατέγραψε 12 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής με 4/5 βολές, 1/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα, ενώ επίσης μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο. Το πρώτο του καλάθι ήρθε στο τέλος της τρίτης περιόδου όταν με ένα κοντινό χουκ μείωσε 81-77 και παρότι αρχικά ήταν άστοχος πίσω από τα 7.25 μέτρα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 96-92 στο Houston.

Από τις “ρουκέτες” επίσης ξεχώρισαν ο Donatas Motiejunas που ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 18 πόντους, ο James Harden που έπαιξε μόνο 24 λεπτά αλλά πρόλαβε να σημειώσει 17 και να κάνει 3 κλεψίματα και ο Trevor Ariza που σταμάτησε στους 12. Όσο για τον Dwight Howard (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ)έμεινε στο παρκέ μόλις για 15 λεπτά, καθώς αποβλήθηκε με 6 φάουλ.

Το Dallas πάλι αγωνίστηκε χωρίς τον Dirk Nowitzki που έμεινε προληπτικά εκτός λόγω ενός μικροτραυματισμού και έτσι στηρίχτηκε στον Chandler Parsons (14 πόντοι) ο οποίος αντιμετώπισε την παλιά του ομάδα, τον Monta Ellis (13 πόντοι) και τον Charlie Villanueva (13 πόντοι, 3/6 τρίποντα). Tromaktiko