2014-10-23 22:34:20
Φωτογραφία για ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ... ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΚΑΝΕ Η ΓΑΛΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
Η Γαλατάσαραϊ νίκησε με 71-64 τη Βαλένθια στην Τουρκία για τη 2η αγωνιστική του Δ” Ομίλου, όπου αγωνίζεται και ο Ολυμπιακός, αν και στο πρώτο ημίχρονο είχε χτίσει πολύ μεγάλη διαφορά.

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήγαινε πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους μέχρι και το 5’ (10-10). Κάπου εκεί, έπαθε ένα... μπλακ άουτ και «έφαγε» ένα επιμέρους σκορ 28-2 (38-17) από τη Γαλατά στα επόμενα δέκα λεπτά. Το ημίχρονο έληξε λογικά στο 47-24.

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η Γάλατά έπαθε σχεδόν ότι η φιλοξενούμενή της, σκοράροντας 24 πόντους σε 20 λεπτά, ενώ δέχτηκε 40, κρατώντας τελικά με... νύχια και δόντια την πολύτιμη νίκη.

Ο Κάρλος Αρόγιο είχε 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για τη Βαλένθια ο Λουκ Χαράνκοντι είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Ιαν Βουγιούκας είχε 2 πόντους (0/3 διπ., 2/2 βολ.) και 1 ριμπάουντ σε 4:34”.

Δεκάλεπτα: 25-12, 47-24, 62-50, 71-64.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 10 (7ρ.), Έρτσεγκ 12 (1), Τζαγουάι 3, Βουγιούκας 2, Πότσιους 8, Αλντεμίρ 10 (12ρ.), Αραντόρι 8 (1/2τριπ., 5ρ.), Αρόγιο 16 (2/5τριπ., 5ας.), Γκιουλέρ 2

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 6 (2), Φαν Ρόσομ 11 (2/9τριπ., 7ας.), Σάτο 3 (1), Λίσχτσουκ 5, Βίβες, Μαρτίνες 6 (1), Μπάικς 11 (1), Λόντσαρ 4 (8ρ.), Αγκουιλάρ 2, Χαραγκόντι 16 (2/4τριπ., 7ρ.)