2014-10-28 19:49:43
Φωτογραφία για Η Παναχαϊκή επικράτησε του Φωστήρα
Η Παναχαϊκή πέρασε νικηφόρα από τον Ταύρο επικρατώντας με 2-0 του Φωστήρα για τη δεύτερη αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας.

Για την πατρινή ομάδα άνοιξε το σκορ ο Μαρουκάκης στο 36' μετά από σέντρα του Ντα Κόστα, όπου η μπάλα ακούμπησε στο μπράτσο του πρώτου και κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αναστασόπουλος, που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι και συνέχισε με διαμαρτυρία.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή διπλασίασε τα τέρματά της στο 64' όταν ο Στεργίδης έκανε ακόμη μια κούρσα στην αντεπίθεση, γυρίζοντας την μπάλα στο πέναλτι που ήταν ο Πατινιώτης που έκανε το 2-0.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Κριστόφ Βαζέχα): Γκέκας, Μπίρης, Γρομητσάρης, Αχείμαστος, Μήτκας, Μπελέρης (67' Κανελλόπουλος), Ποτουρίδης, Κακαράς (18' Μεντί), Ράμα, Ματσούκας (29' Σιώπης), Μουστογιάννης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Κάργας, Άλλα, Ασίγκμπα, Πατινιώτης, Μπαλού, Αναστασόπουλος, Στεργίδης (68' Χούσα), Ζλατκόφσκι (46' Χαρτσιάς), Ντα Κόστα (75' Πλέγας), Μαρουκάκης