2014-11-16 22:50:50
Φωτογραφία για ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ!
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε κακή μέρα και έχασε στο ντέρμπι για το πρωτάθλημα Πινγκ Πονγκ της Α1 από τον Α.Σ. Πέρα με 4-2 αλλά έμεινε ζωντανός στην κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 4-2 σκορ από τον Α.Σ. Πέρα στο ντέρμπι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πινγκ Πονγκ της Α1 πληρώνοντας την κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι Κώστας Παπαγεωργίου και Τάσος Ρηνιώτης.

Η αναμέτρηση δικαιολόγησε σε απόλυτο βαθμό τον χαρακτήρα του ντέρμπι αφού στις λεπτομέρειες οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την δυνατότητα να ισοφαρίσουν σε

3-3 και να διεκδικήσουν τη νίκη στο φινάλε. Για να έρθει αυτή η ήττα χρειάστηκε να συμβεί ένα πραγματικά κοσμοϊστορικό γεγονός, δηλαδή να χάσει δυο φορές ο Κώστας Παπαγεωργίου, πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν με εξαίρεση μια περίοδο που αγωνιζόταν στον Α.Σ Πέρα και είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό.

Παρότι δεν έπιασαν υψηλή απόδοση οι δυο από τους τρεις αθλητές του Γιώργου Χριστοφοράκη ο Ολυμπιακός είχε της ευκαιρίες του για να πάρει αυτός τη νίκη σε έναν αγώνα που κράτησε 3 ώρες και 20 λεπτά
. Το τελικό αποτέλεσμα όμως παρότι τον υποχρέωσε στην πρώτη φετινή του ήττα ύστερα από πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς και τον έριξε από την κορυφή, τον διατηρεί ζωντανό στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Το τελικό σκορ (4-2) είναι αποτέλεσμα που μπορεί να ανατραπεί στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου και δικαιολογημένα αφήνει την αίσθηση στους ανθρώπους του Ολυμπιακού ότι τίποτα δεν χάθηκε και πως η κατάσταση που διαμορφώθηκε είναι δυνατόν να ανατραπεί.

Στα θετικά ωστόσο καταγράφεται η πολύ καλή παρουσία που είχε με τον Έφηβο στο στήθος, ο 19χρονος Γάλλος δεξιόχειρας Μεχντί Μπουλουσά ο οποίος νίκησε και στους δυο αγώνες του και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει πολύ την ομάδα προς την επίτευξη των φετινών της στόχων, όντας ο κορυφαίος από πλευράς Ολυμπιακού.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κώστας Λαγογιάννης-Κώστας Παπαγεωργίου 3-0 (12-10, 11-6, 11-4)

Λευτέρης Μάκρας-Μεχντί Μπουλουσά 1-3 (6-11, 9-11, 11-7, 11-6)

Γιάννης Βλοτινός-Τάσος Ρηνιώτης 3-1 (13-11, 11-8, 6-11, 11-6)

Λαγογιάννης/Βλοτινός-Μπουλουσά/Ρηνιώτης 3-0 (16-14, 12-10, 16-14)

Λαγογιάννης-Μπουλουσά 0-3 (9-11, 9-11, 9-11)

Βλοτινός-Παπαγεωργίου 3-2 (12-10, 11-9, 9-11, 4-11, 12-10

Συνέχισαν με νίκη οι Γυναίκες

Στον αντίποδα οι γυναίκες επιβλήθηκαν με 4-1 του Φοίνικα στο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Πινγκ Πονγκ της Α1 στην αναμέτρηση που προηγήθηκε χρονικά στο Σ.Ε.Φ. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε έξι ματς για την ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη και τρίτη διαδοχική αφού προηγήθηκαν το Σάββατο οι νίκες κόντρα σε Χ.Α.Ν.Θ. και Καβάλα με το ίδιο σκορ (4-1). "