2014-12-13 16:19:18
Φωτογραφία για Eυρωλίγκα: Mε ανατροπή πρώτος ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα του Ερυθρού Αστέρα, νίκησε με 64-59 στο κατάμεστο από οπαδούς και των δύο αντιπάλων ΣΕΦ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Δ’ Όμιλο μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η πρώτη θέση φέρνει αντιπάλους στο Top 16 της ομάδας του Πειραιά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ και την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο. Οι άλλες τέσσερις ομάδες του γκρουπ θα γίνουν γνωστές μετά την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.Παίκτης «κλειδί» για την ανατροπή του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Σλούκας. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να σταματήσει στην άμυνα τον πανύψηλο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς και τον Μάικ Ζίμπρες και να βρει ρυθμό στην επίθεση, στην οποία ήταν πολύ άστοχος από μακριά.

Ο Μαριάνοβιτς πέτυχε τους 11 από τους πρώτους 14 πόντους του Ερυθρού Αστέρα και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-8 2’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου και με 24-18 μετά το 15’. Με πέντε πόντους του Σπανούλη (τρίποντο και δύο βολές) και επιμέρους σκορ 9-1 η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε, για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά, με 27-25. Το ημίχρονο, όμως, τελείωσε με προβάδισμα των φιλοξενουμένων (28-27) μετά από τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα τελείωσε το δεκάλεπτο στο +6 (48-42). Ο Ολυμπιακός άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την πίεση στην άμυνα του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κώστας Σλούκας έδωσε ενέργεια στην άμυνα, δημιούργησε (τελείωσε το ματς με 5 ασίστ), σκόραρε όταν χρειάστηκε και ηγήθηκε της ανατροπής. Με καλάθι του Σλούκα μετά από κόουστ του κόουστ και επιμέρους σκορ 11-4 η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 53-52 4’ και 51’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με νέο τρίποντο του Κάλινιτς ο Ερυθρός Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα (57-55) με 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Σλούκας, όμως, έκλεψε την μπάλα, σκόραρε στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισε σε 57-57 2’ και 48’’ πριν το τέλος του ματς. Ο Σπανούλης με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (60-57) με 1’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά αστόχησε στην συμπληρωματική βολή. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα και με τρίποντο του Πέτγουεϊ από την γωνία στο τέλος του χρόνου της επίθεσης… σφραγίστηκε η νίκη του Ολυμπιακού (63-57) 17’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 9 (5 ασ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.