2014-12-20 00:31:17
Φωτογραφία για Έχασε από την Μπαρτσελόνα, κέρδισε Νέλσον και Κόνιαρη
Μετά από ένα «εκρηκτικό» παιχνίδι με πολλά απρόοπτα και εκπλήξεις, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 67-80, με τον ΝτεΜάρκους Νέλσον να κάνει θετικό ντεμπούτο για τους «πράσινους» και την ισπανική ομάδα να τερματίζει στην πρώτη θέση του Ομίλου. Η Μπαρτσελόνα με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Ομιλο, θα συναντήσει εκ νέου τον Παναθηναϊκό στο Τοπ-16. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης πέραν το θετικό ντεμπούτο του Νέλσον, η συμμετοχή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης του νεαρού Αντώνη Κόνιαρη. Ο Παναθηναϊκός έκανε θετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο τρίλεπτο να πάρει κεφάλι στο σκορ με 6-4, με τις δύο ομάδες να μην παρουσιάζουν αρχικά πολλές διαφορές. Από εκεί κι έπειτα όμως, η Μπαρτσελόνα άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και εκμεταλλευόμενη την αποσυντονισμένη άμυνα των «πρασίνων» και την αστοχία τους, άνοιξε την διαφορά και με σερί 13 πόντων, έκανε το 6-17 στο 8ο λεπτό, διαφορά με την οποία τέλειωσε και το πρώτο δεκάλεπτο (10-21)
. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, παρότι ο Παναθηναϊκός κέρδισε σε ταχύτητα με την είσοδο του Μπλουμς, ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 18-26 στο 15ο λεπτό για την ελληνική ομάδα. Η απουσία του Δημήτρη Διαμαντίδη και η έλλειψη «καθαρόαιμου» πλέι μέικερ ήταν ξανά εμφανής για  τον Παναθηναϊκό, κάτι που δυσκόλευε και τον Εστέμπαν Μπατίστα, καθώς δεν μπορούσε να τροφοδοτηθεί καλά μέσα στο ζωγραφιστό. Η ισπανική ομάδα συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +17 (23-40). Στην επανάληψη μετά την 20λεπτη διακοπή λόγω της εκκένωσης του γηπέδου, ύστερα από τηλεφώνημα για… βόμβα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε «εκρηκτικός»! Με τον Αντώνη Φώτση και τον ΈιΤζέι Σλότερ να αναλαμβάνουν δράση, οι «πράσινοι» άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και κατάφεραν στο 27ο λεπτό να μειώσουν σε 47-53, επιστρέφοντας από το -17! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο και η Μπαρτσελόνα στο 30’ προηγούνταν με 47-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει ενέργεια ανά διαστήματα αλλά με την Μπαρτσελόνα να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ. Στο 35ο λεπτό η ισπανική ομάδα προηγούνταν με 57-73 και χωρίς να αλλάξουν τα δεδομένα, έφτασε τελικά στη νίκη με 67-80 και τερμάτισε στην 1η θέση του Ομίλου.