2015-01-18 21:00:15
Φωτογραφία για Με πέναλτι στο 90΄ έκαμψε η ΑΕΚ τον ηρωϊκό Άλιμο
Στο 90' κατάφερε να κάμψει η ΑΕΚ την αντίσταση του Αλίμου, ο οποίος στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο της Καισαριανής και μπλόκαρε όλα τα όπλα της Ένωσης. Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αραβίδη. Οι γηπεδούχοι όμως έχουν πολλά παράπονα απ'τον διαιτητή Κορδολαίμη, ο οποίος είχε δώσει αυστηρό πέναλτι στο 65' και απέβαλλε παίκτη των Τραχώνων. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλο ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Καισαριανής ήταν σε κάκιστη κατάσταση, αλλά και ότι η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την πολύ καλά στημένη άμυνα των Τραχώνων. Το ματς είχε κάκιστο ρυθμό, λίγες φάσεις και για πάνω από 20 λεπτά δεν είδαμε καμιά ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο ζεστά, ήταν πιο απειλητικοί και ευνοήθηκαν απ'τη διαιτητική αυστηρότητα. Στο 65', Κορδολαίμης είδε γκρέμισμα του Λαμπρόπουλου στην περιοχή απ'τον Νικολόπουλο, έδειξε πέναλτι και δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Αλίμου αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10. Ωστόσο ο Βλάχος είπε όχι στον Μάνταλο, ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Δέλλα παρότι έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα! Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να πάρει το διπλό στο τέλος. Ο Καραμέρης απέκρουσε με το χέρι σε σουτ του Μπρέσεβιτς, ο Κορολαίμης το είδε και το έδωσε με τον Χρήστο Αραβίδη να ευστοχεί απ'τα 11 βήματα. Έτσι η Ένωση πήρε το τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά 6 βαθμών απ'τη 2η Παναχαϊκή.