2015-01-24 00:05:11
Φωτογραφία για Όταν ο Σπανούλης πήρε μπροστά όλα έγιναν πιο απλά
Απογοητευτικό ήταν μόνο το πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ, μιας και στο δεύτερο μισό του ματς ο Βασίλης Σπανούλης (27π.) έβαλε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» μηχανές με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του φτάνοντας στην 4η νίκη του απέναντι στην Λαμποράλ με 76-64! Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο πληγώθηκε από την έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση, αλλά όταν ο Βασίλης Σπανούλης βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μισό του ματς τότε βρήκαν και οι Πειραιώτες. Ο Σπανούλης είχε 27 πόντους με 4/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα και 6 ασίστ και ήταν εκείνος που έδωσε στον Ολυμπιακό τις λύσεις που χρειάζονταν ώστε να ανατρέψει την διαφορά που είχε αποκτήσει η Λαμποράλ και να φτάσει στην τέταρτη νίκη του στο Τοπ-16 και να παραμείνει αήττητος. Άνταμς και Σενγκέλια ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Οι Βάσκοι κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια μόνο για ένα ημίχρονο τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον προπονητή τους να σχολιάζει στη συνέντευξη Τύπου για τη σημερινή (23/01) ήττα τους στο φαληρικό στάδιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκας: «Παίξαμε καλά στο πρώτο μέρος, και στην άμυνα και στην επίθεση
. Στο ημίχρονο, στα αποδυτήρια, είπαμε ότι ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει πιο επιθετικός, είπαμε πως θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι, αλλά δεν το κάναμε. Ο Ολυμπιακός έπαιξε με παγίδες, εμείς όμως δεν χρησιμοποιήσαμε τα φάουλ μας. Φυσικά, θα πρέπει να σταθούμε και στην απόδοση του Βασίλη Σπανούλη στο τρίτο δεκάλεπτο. Είναι από τους κορυφαίους Ευρωπαίους αστέρες, με το παιχνίδι του έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι». Η άμυνα ήταν και πάλι το «κλειδί» της νίκης του Ολυμπιακού, επί της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ, σύμφωνα με το Γιάννη Σφαιρόπουλο. «Ήμασταν νευρικοί στην αρχή, δεν πήραμε σωστές αποφάσεις, δεν ήμασταν καλοί ούτε στην άμυνα, φάγαμε εύκολους πόντους από διεισδύσεις. Πιστεύω, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε συγκεντρωμένοι, κάναμε αυτά που έπρεπε με αρχή την άμυνα και παίζοντας ασφαλώς καλύτερα στην επίθεση πήραμε τελικά εύκολη νίκη, παρά πρώτο μέτριο ημίχρονο. Είναι σημαντικό, επίσης, ότι δεχθήκαμε μόνο 27 πόντους στο δεύτερο μέρος, κρατώντας τη Λαμποράλ Κούτσα είκοσι πόντους κάτω από το μέσο όρο της. Η άμυνα μας έδωσε ρυθμό και στην επίθεση».