2015-02-12 21:00:07
Φωτογραφία για Καυτός ο Ολυμπιακός, δεν πάγωσε στη Ρωσία
Ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει τις λύσεις απέναντι στη Νίζνι, η οποία είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο μέχρι το 36ο λεπτό, αλλά στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ψυχραιμία και τον χαρακτήρα τους και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 82-91. Ο Ολυμπιακός κυνηγούσε τη Νίζνι σε όλο το ματς, με την ρωσική ομάδα να βρίσκει τον τρόπο κάθε φορά που την πλησίαζαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ξεφεύγει. Το… ντέρμπι κρατούσε καλά με το σκορ να είναι 76-74 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 76-76, αλλά ο Παρακχούσκι έβαλε και πάλι μπροστά τη Νίζνι με 78-76 στο 36ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 78-79 για τους «ερυθρόλευκους» στο 37ο λεπτό. Ο Πρίντεζης ανέβασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους τρείς πόντους και το 78-81! Η Νίζνι μείωσε σε 80-81, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης εκμεταλλεύτηκε μόλις την μία από τις τρεις βολές που κέρδισε και έγραψε το 80-82.Ο Ολυμπιακός χάρη  στην ψυχραιμία του στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-91 και να κάνει ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση και παράλληλα στην εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ
. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Πρίντεζης με 20 πόντους και  πέντε ριμπάουντ, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ είχε 12 πόντους και έξι ριμπάουντ σε 17’. Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε με 13 πόντους, δύο ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα αλλά και τρία λάθη. Από τους ηττημένους, ο Αρτσιόμ Παρακχούσκι είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, δύο κοψίματα και μία ασίστ, ενώ ο Τέιλορ Ρότσεστι πρόσθεσε 18 πόντους και πέντε ασίστ. «Σήμερα αποδείξαμε ότι είμαστε εξίσου καλή επιθετική ομάδα. Είμαι πολύ χαρούμενος για το γεγονός ότι οι παίκτες μου βρήκαν τις επιθετικές λύσεις που έπρεπε και μας επέτρεψαν να φτάσουμε στη σημαντική νίκη» ήταν τα λόγια του Γιάννη Σφαιρόπουλου λίγο μετά τη λήξη του συγκλονιστικού αγώνα με τη Νίζνι.