2015-02-15 21:00:17
Φωτογραφία για Αποθέωση για Δέλλα και ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ
Ο κόσμος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ για να αποθεώσει τον Δέλλα και τους παίκτες του για τη σπουδαία εμφάνιση στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ φρόντισε να τους αποζημιώσει με ακόμα μια θετική εμφάνιση. Εστω και αν δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, έκανε ακόμα μία επιβλητική εμφάνιση και επικράτησε πολύ πιο εύκολα απ’ όσο αποτυπώνει το σκορ, με 2-0 του Αχαρναϊκού. Ατραξιόν η συμμετοχή του Κρισάντους και κυρίως το δέκατο γκολ σε ισάριθμα ματς του Χρήστου Αραβίδη. Ηταν επόμενο, πως η υπερπροσπάθεια του Καραϊσκάκη δεν θα επέτρεπε στην ΑΕΚ να έχει φρεσκάδα στο παιχνίδι της, ειδικά από τη στιγμή που ο Δέλλας επέλεξε να διατηρήσει σχεδόν την ίδια 11άδα, με μοναδικές διαφοροποιήσεις τους Κολοβέτσιο και Πεταυράκη, αντί των Λαμπρόπουλου και Σοϊλέδη, αντίστοιχα. Η ΑΕΚ είχε διάθεση, τον Μάνταλο σε εξαιρετική διάθεση, αλλά στηριζόταν κατά κύριο λόγο σε ατομικές ενέργειες, δίχως να έχει ομαδικότητα στο παιχνίδι της
. Ο Πλατέλλας ήταν ο ποδοσφαιριστής που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς στο 18o λεπτό έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Παγούδη. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πλατέλλας, το έκανε είκοσι λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα. Ο Μπακάκης ανέβηκε και πέρασε την μπάλα στον Πλατέλλα, ο οποίος σέντραρε με τον Πορτογάλο να ανοίγει το σκορ με πλασέ από κοντά. Στο 79o λεπτό ο Αραβίδης κατάφερε να βρει δίχτυα και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, με τους Κρισάντους και Αραβίδη να μπαίνουν στην πορεία της μπάλας και τον δεύτερο να «νικάει» τον Παγούδη, συνεχίζοντας το σερί του στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε, με τον Αχαρναϊκό να  προσπάθεί μάταια να πετύχει κάποιο τέρμα.