2015-03-06 23:59:06
Φωτογραφία για Αγκαλιάζει κορυφή και πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε της Μιλάνο με 74-83 και έτσι έκανε ένα τεράστιο βήμα για την κορυφή του γκρουπ F και παράλληλα του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ! Η Μιλάνο την περσινή σεζόν είχε αναγκάσει τον Ολυμπιακό σε βαριά ήττα με 81-51 και οι Πειραιώτες αυτό δεν το ξέχασαν. Ετσι χάρη στις καλές τους συνεργασίες και στον επιθετικό πλουραλισμό τους πήραν την εκδίκηση τους . Την επανεμφάνισή του στα παρκέ έκανε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 14 πόντους και 8 ασίστ, ο Οθέλο Χάντερ είχε και αυτός 14 πόντους. Ο Μπράιαν Ντάνστον ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη ήταν και η συμβολή του Γιώργου Πρίντεζη με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με 6 ασίστ στα πρώτα 7 λεπτά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (12-22). Η είσοδος των Μπρουκς και Ράγκλαντ δημιούργησαν προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα με αποτέλεσμα η Αρμάνι να μειώσει σε 25-26 (16') και 32-35 (18')
. Στο δίλεπτο πάντως μέχρι να μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός «διάβασε» καλά την άμυνα των Ιταλών και βρέθηκε πάλι στο +10 (32-42). Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν δύο φορές σε διαφορά τριών πόντων, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης αμφότερες απάντησε με εύστοχο τρίποντο και με άξιους συμπρωταγωνιστές τους Χάντερ και Πρίντεζη οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και πάλι με ικανοποιητική διαφορά (58-71). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Οθέλο Χάντερ συνέχιζε να τελειώνει άριστα τις πάσες των συμπαικτών του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 65-78 και έφτασε άνετα σε μία ακόμη νίκη.