2015-03-15 23:04:10
Φωτογραφία για ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ
Στην κορυφή της Α1 βόλεϊ Γυναικών διατηρήθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς στο ματς που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής πέρασε σαν... σίφουνας από το κατάμεστο κλειστό του Ιωνικού Ν.Φ. επικρατώντας με 0-3 σετ της ΑΕΚ, που παρά την ήττα της παρέμεινε στην προνομιούχο 4η θέση.

Στο κατάμεστο κλειστό της Ν. Φιλαδέλφειας ο Ολυμπιακός κατάφερε με καλό σερβίς και από τα λάθη της «νευρικής» ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα με 8-6 και στη συνέχεια να ανοίξει τη διαφορά στους 4 πόντους με 16-12. Τα πολλά χαμένα κιτρινόμαυρα σερβίς των γηπεδούχων έκανε το σκορ 22-17 για τις ερυθρόλευκες και παρά τις προσπάθειες της Γιακουμή, οι νταμπλούχες έκαναν με 25-19, το 1-0 σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το κερδισμένο σετ και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη δε δυσκολέυτηκαν ούτε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ του β’ σετ να ξεφύγουν με 8-4. Νέα χαμένα σερβίς και άστοχες επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 16-11. Οι καλές ενέργειες και οι βοήθειες της νεαρής διεθνούς των Κορασίδων, Φάκη μείωσαν σε 19-16, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε εύκολα με 25-19 τα κερδισμένα του σετ, 2-0.

Η ανωτερότητα των ερυθρόλευκων σε όλους τους τομείς ήταν εμφανής και στο γ’ σετ όπου τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 8-3 και με την ΑΕΚ στη συνέχεια να ξεμένει από καθαρό μυαλό και δυνάμεις έφτασε με 25-14 στην κατάκτηση της εμφατικής νίκης με 0-3 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-14