2015-04-15 23:30:05
Φωτογραφία για Κακός ο Ολυμπιακός έχασε στη Βαρκελώνη την πρώτη μάχη
Παρουσιάζοντας πολύ κακή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχοντας τους περισσότερους παίκτες του σε κακή βραδιά, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 73-57 στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών της Ευρωλίγκας.  Με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 12 στο τρίτο, 9/15 βολές και 15 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, δεν πας πουθενά. Μόνο ο Αγραβάνης με την μαχητικότητά του και λίγο ο Χάντερ το πάλεψαν, όλοι οι υπόλοιποι βρέθηκαν σε πολύ κακή βραδιά. Οι «ερυθρόλευκοι» επηρεάστηκαν από το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης παρουσιάστηκε φανερά ανέτοιμος στο παρκέ του «Παλάου Μπλαουγκράνα» και από τους τραυματισμούς κατά την διάρκεια του αγώνα του Γιώργου Πρίντεζη (χτύπημα στην μέση στο πρώτο ημίχρονο) και του Μπράιαντ Ντάνστον («γύρισε» αριστερό πόδι του στο δεύτερο μέρος). Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, οι «Μπλαουγκράνα» ήταν εύστοχοι από μακριά (10/21) και εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους έδωσε η άμυνα της ομάδας του Πειραιά. Ας ελπίσουμε, τουλάχιστον, τα προβλήματα του Πρίντεζη και του Ντάνστον να μην είναι σοβαρά. Την Παρασκευή το δεύτερο ματς και πάλι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Στον δεύτερο αγώνα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δώσει το «παρών» για τους γηπεδούχους ο Μπραντ Όλεσον, ο οποίος τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο σε σύγκρουση με τον Αγραβάνη περίπου τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.