2015-04-17 23:59:03
Φωτογραφία για Ένας ατσάλινος Ολυμπιακός έκλεισε το σπίτι της Μπαρτσελόνα
Ο Ολυμπιακός άλλαξε το…τσιπάκι και με άμυνα από «ατσάλι», με μεγάλα τρίποντα, τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει σπουδαίο ματς και τους Βασίλη Σπανούλη και Βαγγέλη Μάντζαρη να βάζουν τα δικά τους… λιθαράκια, οι Πειραιώτες έσπασαν την έδρα της Μπαρτσελόνα με 63-76 και ισοφάρισαν σε 1-1! Τελείως αλλαγμένη ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ματς απέναντι στην Μπαρτσελόνα και αυτό φάνηκε και από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 0-5 στο ξεκίνημα του ματς και με ένα μικρό σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 3-9 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχοντας βρει ρυθμό έκλεισαν την περίοδο με 10-15. Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη καλύτερη επιθετικά για τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σπανούλη και Λοτζέσκι να ανεβάζουν για πρώτη φορά την διαφορά τους στους 11 πόντους (10-21). Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο με τους Πειραιώτες να έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση και να είναι μπροστά με 13-27 στο 13ο λεπτό
. Η Μπαρτσελόνα πίεσε και βρήκε κάποιους διαδρόμους, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος και καλά διαβασμένος και με τον Πρίντεζη να είναι ο κορυφαίος του παρκέ, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το +10 (25-35). Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο και «έχτισε» βασιζόμενος στην πολύ καλή του άμυνα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα (4/9), είχαν μαζέψει την τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ που υπήρχε στο πρώτο ματς και είχαν πολύ λιγότερα λάθη και με κορυφαίο τον Πρίντεζη και σαφώς ανεβασμένο τον Βασίλη Σπανούλη, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας διαφορά δέκα πόντων. Η Μπαρτσελόνα μπήκε με διάθεση να πιέσει τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο και το κατάφερε καθώς με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 31-35. Οι Πρίντεζης και Μάντζαρης έδωσαν τις πρώτες «ανάσες» στον Ολυμπιακό και ακολούθησαν δύο μεγάλα τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και το σκορ έγινε 39-48. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταμάτησαν εκεί με δύο τρίποντα από τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 43-54 στο 28ο λεπτό! Ο Ολυμπιακός έκλεισε την 3η περίοδο έχοντας «αέρα» 11 πόντων από την Μπαρτσελόνα και το 45-56. Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός και κατά την διάρκεια της τελευταίας περιόδου και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Μάντζαρη πέρασε μπροστά με 50-68 στο 33ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους και με καθαρό μυαλό και στις δύο άκρες του παρκέ έφτασαν στο μεγάλο διπλό με 63-76, έσπασαν την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκαναν το 1-1 στη σειρά, η οποία πλέον μεταφέρεται στο ΣΕΦ.

Πηγή: superbasket.gr