2015-04-22 23:59:06
Φωτογραφία για Δεν γινόταν αλλιώς για τον Παναθηναϊκό
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 55-74 στο τέταρτο ματς της προημιτελικής σειράς και αποχαιρετά την φετινή Ευρωλίγκα έχοντας κάνει την υπέρβαση, όπως έχει παραδεχτεί και ο αρχηγός του αλλά μπορεί να κοιτάζει με αισιοδοξία το μέλλον. Στο Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης η ρωσική ομάδα, που έκανε το 3-1 στην σειρά. Οι φίλοι του Παναθηναϊκού που γέμισαν το ΟΑΚΑ, δεν σταμάτησαν λεπτό να χειροκροτούν την ομάδα τους, ακόμα κι όταν η ήττα είχε φανεί πως ερχόταν, ενώ δεν παρέλειψαν να χειροκροτήσουν και τους νικητές. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με ένα δυναμικό κάρφωμα του Μπατίστα για το 2-0 αλλά μετά το 4-2 του δεύτερου λεπτού, η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό και με ένα σερί οκτώ πόντων προηγήθηκε με 4-10 στο 4ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει επιχειρώντας αρκετά σουτ από την περιφέρεια, αλλά τα ποσοστά του δεν ήταν καλά με αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα να φτάσει στο +10 (7-17) στο 7΄, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο (11-21)
. Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι αρχικά και στο 12΄προηγούνταν με 15-25. Οι «πράσινοι» όμως βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και σε εκείνο το σημείο έκαναν την αντεπίθεσή τους που ξεκίνησε με τρίποντο του Διαμαντίδη για το 18-25, με τον Μπατίστα να μειώνει σε 22-25 στο 14ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα σερί τεσσάρων πόντων για το 22-29 το επόμενο λεπτό και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 32-37, μετά το επιμέρους 21-16 του Παναθηναϊκού στην δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα άλλαξαν και η ΤΣΣΚΑ άρχισε να κυριαρχεί μέσα στο παρκέ. Στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 34-42 και παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός κατάφερε με ένα μικρό σερί να μειώσει σε 38-42, αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το σκηνικό καθώς η ΤΣΣΚΑ έκανε το 41-50 στο 28’ και στο επόμενο δίλεπτο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «πράσινους» με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +16 (44-60) υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μην έχει κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, κάτι που ήταν ενδεικτικό της εικόνας των «πρασίνων». Το παιχνίδι πήρε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα για την ΤΣΣΚΑ, που διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμα και τελικά έφτασε στη νίκη με 74-55.