2015-05-10 15:57:01
Φωτογραφία για ΤΗΝ... ΕΣΩΣΕ Ο ΑΓΙΟΝ ΕΝΟΨΕΙ FINAL 4!
Η Ανδόρα του Γιώργου Μπόγρη έβαλε... δύσκολα στη Ρεάλ, αλλά ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν εκεί κι έσωσε τους Μαδριλένους!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε στο παρκέ ως φαβορί, ωστόσο η Ανδόρα παρουσιάστηκε εξαιρετικά ανταγωνιστική κι έφτασε μία… ανάσα από το μεγάλο… μπαμ!

Τελικά τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού η Ρεάλ κατάφερε να γυρίσει το ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ακόμα και διψήφιο προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο!

Εκείνος που… έσωσε τους γηπεδούχους ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στο τελευταίο δευτερόλεπτο κι έκανε το 84-83, μετά το χαμένο δίποντο του Φελίπε Ρέγες στο 82-83.

Από… ελληνικής πλευράς, ο Γιάννης Μπουρούσης έμεινε στο παρκέ για 9:33 και μέτρησε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο) & 3 αμυντικά ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης πραγματοποίησε ακόμα μία πολύ θετική εμφάνιση, έχοντας 16 πόντους (8/11 δίποντα), 4 ριμπάουντ (2 επιθετικά) και 3 ασίστ σε 23:47 συμμετοχής.

Παράλληλα, η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ουνικάχα Μάλαγα από την Ομπραντόιρο και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της ACB, που συνεπάγεται το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-17, 14-28, 23-22, 23-16

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 3 (1/3τρ.), Νοτσιόνι 3 (1/3τρ.), Καμπάτσο 4, Ματσιούλις 7 (1/1τρ.), Ρέγες 12 (6ρ.), Ροντρίγκεθ 18 (5/7τρ., 5ασ.), Αγιόν 14 (9ρ.), Κάρολ 11 (1/4τρ.), Γιουλ 4 (5ασ.), Μπουρούσης 4, Σλότερ 4