2015-06-02 20:36:53
Φωτογραφία για ΕΧΑΣΑΝ ΜΕ... ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΑΡΗ!
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να τελειώσει τη σειρά με τον Άρη, ηττήθηκε με... κάτω τα χέρια με 84-74 στον τρίτο ημιτελικό και έτσι η σειρά οδηγείται σε τέταρτο παιχνίδι την Πέμπτη (4/6, 20:30) και πάλι στη Θεσσαλονίκη.

To παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους ερυθρόλευκους με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 7-0. Στη συνέχεια, όμως, ο Βαγγέλης Μάντζαρης με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Θρύλο να κάνει επιμέρους σκορ 2-9 για το 9-9. Η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα, όμως, κόστισε στον Ολυμπιακό και έτσι ο Άρης βρέθηκε μπροστά με 21-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, Αγραβάνης και Λοτζέσκι με συνεχόμενους πόντους έκαναν το 21-23, αλλά οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα πήραν και πάλι το προβάδισμα. Ο Πρίντεζης αποκατέστησε την... τάξη κάνοντας το 34-34 με έξι συνεχόμενους πόντους, αλλά και πάλι η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κόστισαν στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και έτσι ο Άρης προηγήθηκε 44-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ο Θρύλος συνέχισε να είναι τρομερά άστοχος πίσω από τα 6.75, αποτέλεσμα ήταν ο Άρης να προηγηθεί ακόμη και με 16 πόντους διαφορά. Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου οι ερυθρόλευκοι πίεσαν, έκλεψαν μπάλες, πέτυχαν εύκολα καλάθια και μείωσαν σε 65-57.

Η φοβερή αστοχία πίσω από τα 6.75, αλλά και η κακή άμυνα του Θρύλου επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν τελικά στη νίκη με 84-74.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-37, 65-57, 84-74.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Τσιάρας 2, Δήμας, Ριντ 5, Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17, Βεζένκοφ 28 (3), Μούρτος 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 11 (5ριμπ), Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ 8 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3τριπ, 7ριμπ, 6ασ), Κατσίβελης.