2015-06-07 13:34:03
Φωτογραφία για Τελικός του Champions League: Η Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2015
Η Μπαρτσελόνα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για 5η φορά στην ιστορία της. Νίκησε 3-1 τη Γιουβέντους στον τελικό του Βερολίνου

Στις καθυστερήσεις η Μπάρτσα τελειώνει το ματς σε αντεπίθεση, που ο Νεϊμάρ τελειώνει το ματς, νικώντας τον Μπουφόν !

Ο Πίρλο κλαίει.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν σαν τρελοί, ενώ αυτοί της Γιουβέντους φανερά απογοητευμένοι προσπαθούν να συνειδητοποιήσουν τι συνέβη

Στα 122 τέρματα φέτος οι Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ.

Με γκολ του Ράκιτιτς στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Μπαρτσελόνα - Ισοφάρισαν οι Ιταλοί στο 55ο λεπτό με γκολ του Μοράτα - Το 1-2 στο 68' ο Σουάρες και ο Σουάρες διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στις καθυστερήσεις

Τέλος στο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για 5η φορά στην ιστορία της και 4η τα τελευταία 10 χρόνια !

Νεϊμαρ στο 97 κάνει το 3-1!!!

Τελευταία δευτερόλεπτα στο παιχνίδι

Ο Τέβεζ επιχειρεί διαγώνιο σουτ στις καθυστερήσεις, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει εύκολα

90´ Ο σκόρερ Ράκιτιτς αποχωρεί, με τον Ματιέ να μπαίνει στη θέση του

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά !

89´ Ο Εβρά αποχωρεί χωλαίνοντας, με τον Κομάν να γράφει συμμετοχή σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ

85´ Ο Γιορέντε περνά στη θέση του Μοράτ

82´ Φοβερή ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα, με τον Ράκιτιτς να βρίσκει μαγικά με μία στην πλάτη της άμυνας τον Πικέ, εκείνος έκανε ωραία κίνηση με το σώμα, όμως σούταρε ψηλά

80´ Πρώτη αλλαγή και για τη Γιουβέντους, με τον Βιδάλ να δίνει τη θέση του στον Περέιρα

79´ Ο Πογκμπά πιάνει κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, ο Τερ Στέγκεν έχει κάνει άστοχη έξοδο, αλλά ο Γάλλος δε σημαδεύει καλ

Με τη συμμετοχή του αυτή πέρασε μόνος πρώτος στις συμμετοχές του Τσάμπιονς Λιγκ, προσπερνώντας τις 150 που είχε ο Κασίγιας

77´ Πρώτη αλλαγή για τη Μπάρτσα, ο Τσάβι πιάνει 151 συμμετοχές, με τον Ινιέστα να του δίνει τη θέση του

Άστοχος ο Μέσι, ψηλά η μπάλα

76´ Φάουλ σε καλή θέση για τη Μπαρτσελόνα

75´ Κακή έξοδος του Τερ Στέγκεν, ο οποίος δε βρίσκει καλά με τις γροθιές και παραλίγο να δεχθεί ένα απίθανο γκολ

Ακυρώνεται γκολ του Νεϊμάρ, ο οποίος πιάνει άσχημα την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του. Σωστή η απόφαση του διαιτητή

70´ Κάρτα στον Σουάρεζ για σκληρό φάουλ στον Μπονούτσι

Η Μπαρτσελόνα πετυχαίνει γκολ το οποίος όμως ακυρώνεται σωστά καθώς ο Νεϊμάρ έκανε χέρι.

69´ Ο Μέσι κάνει το σλάλομ και σουτάρει διαγώνια, αλλά ο Μπουφόν δε βγάζει καλά και ο επερχόμενος Σουάρεζ σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, σε ένα γκολ ΚΑΡΜΠΟΝ με το 1-1 της Γιούβε

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΥΑΡΕΖ !

Ο Μοράτα μετά από ασθενή απόκρουση του Τερ Στέγκεν φέρνει το παιχνίδι στα ίσια !

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΡΑΤΑ

Εξαιρετική συνεργασία σουτ του Τέβες, αποκρούει ο Τερ Στέγκεν, ο Μοράτα παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά ισοφαρίζει.

11-5 οι προσπάθειες υπέρ της Μπαρτσελόνα.

49´ Λάθος του Μπονούτσι που δε διώχνει σωστά, ο Σουάρεζ σουτάρει με τη μία και αστοχεί

48´ Η Μπάρτσα βγαίνει με 5 παίκτες στην κόντρα, όμως ο Σουάρεζ δεν κάνει πάσα από τα πλάγια, σουτάρει και ο Μπουφόν βγάζει με το δεξί

Ξεκίνησε το 2ο μέρος !

Τέλος ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα προηγείται της Γιουβέντους με 1-0

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45´ Ο Μαρκίζιο απειλεί από μακριά, αλλά ο Τερ Στέγκεν είναι σε καλή θέση και υποδέχεται τη μπάλ

44´ Η Γιούβε πελαγοδρομεί, ο Νεϊμάρ κλέβει και σεντράρει στον ολομόναχο Σουάρεζ, που όμως δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά

40´ Η Μπάρτσα κλέβει κι απειλεί στην κόντρα, όμως ο Νεϊμάρ κάνει μέτριο σουτ κι ο Μπουφόν βγάζει εύκολα

39´ Ο Σουάρεζ φλερτάρει με το 2-0, όμως το σουτ με το μυτάκι του Σουάρεζ "γλείφει" το δεξί δοκάρι του Μπουφόν

Ο Βιδάλ είχε ευκαιρία να απειλήσει, κι αφού δεν τα κατάφερε 35´ Πρώτη φορά που η Γιούβε στήνεται στα πέριξ της περιοχής της Μπάρτσα για 2-3 λεπτά

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να πιέζει και η Γιουβέντους προσπαθεί να την κρατήσει μακριά από την περιοχή της.

Kαλύτερη η Μπάρτσα σε αυτό το πρώτο σκάρτο 20λεπτο, δείχνει ικανή να απειλήσει ανά πάσα στιγμή

27´ O Nεϊμάρ δεν πιάνει απειλητικό σουτ, μετά την τραγική απομάκρυνση του Εβρά

24´ Ο Μοράτα χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 από το ύψος της περιοχής! Η Γιούβε πίεσε, η μπάλα έφτασε στο αριστερό του Μοράτα, που όμως αστόχησε

13´ Ο Μπουφόν κάνει τεράστια επέμβαση με το αριστερό χέρι και γλιτώνει την ομάδα του από το 2-0

11´ Ο Νεϊμάρ με σλάλομ και σουτ εκτός περιοχής απειλεί, αλλά σουτάρει και αυτός πάνω από τα δοκάρια

9´ Ο Νεϊμάρ με σλάλομ και σουτ εκτός περιοχής απειλεί, αλλά σουτάρει και αυτός πάνω από τα δοκάρια

8´ Απαντά με ευκαιρία η Γιούβε! Ο Μοράτα με την κούρσα από δεξιά κάνει ό,τι θέλει τον Μασεράνο, γυρίζει στο ύψος της περιοχής στον Βιδάλ, εκείνος όμως δε βρίσκει εστία

Ο 8ος γηραιότερος ποδοσφαιριστής που έχει παίξει σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, Τζίτζι Μπουφόν, δε μπορεί να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στο μεγάλο τελικό

Μπροστά η Μπαρτσελόνα!!! Στο 4´Οι Καταλανοί έκρυψαν τη μπάλα, ο Νεϊμάρ βρήκε τον Ινιέστα στον κενό χώρο κι εκείνος τον επερχόμενο Ράκιτιτς για το 1-0

1' Σουτ από το Τέβες και η μπάλα άουτ...

Η Γιουβέντους δείχνει διάθεση να πιέσει στην μπάλα...

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε!

Η ώρα του μεγάλου τελικού έφτασε! Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους συγκρούονται στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με φόντο το τρόπαιο του πρωταθλητή Ευρώπης.

Αμφότερες οι ομάδες μετρούν 8 τελικούς, με τη Μπάρτσα να έχει 4 κατακτήσεις και τη Γιουβέντους μόλις δύο

Αν μάλιστα οι Γιουβεντίνοι ηττηθούν σήμερα, θα γίνουν οι μόνοι με 7 χαμένους τελικούς !

Τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων το μακρινό 2003. Η Γιουβέντους στο δρόμο για τον τελικό του Ολντ Τράφορντ απέκλεισε την Μπάρσα. Οι Καταλανοί είχαν το προβάδισμα μετά το πρώτο παιχνίδι στο Ντέλε Άλπι (1-1), όμως οι Μπιανκονέρι πήραν το διπλό με 1-2 στο Καμπ Νου και προκρίθηκαν στους "4", για να χάσουν τελικά την κούπα στα πέναλτι από τη Μίλαν

Οι 11άδες:

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Εβρά, Πογκμπά, Πίρλο, Μαρκίζιο, Βιντάλ, Τέβες, Μοράτα.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ.

Το μήνυμα του Μέσι για τον μεγάλο τελικό

«Θέλαμε να φτάσουμε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ μια ακόμη φορά και τα καταφέραμε. Τώρα έμεινε το πιο σημαντικό κομμάτι: να νικήσουμε. Πάμε Μπαρτσελόνα!»