2015-06-10 21:00:29
Φωτογραφία για Τέλος με ήττα στο μαρτύριο της ΑΕΚ
Επειτα από μια μακρά περίοδο, η ΑΕΚ είπε οριστικό και αμετάκλητο αντίο στον εφιάλτη. Και πλέον, ετοιμάζεται με όλες τις δυνάμεις της για τη μεγάλη επιστροφή, την παρουσία της εκ νέου στα μεγάλα σαλόνια και τη δημιουργία μιας άκρως ανταγωνιστικής ομάδας. Εχοντας φτάσει στα μέσα Ιουνίου θα ήταν οξύμωρο να περίμενε κάποιος από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό Βόλου να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν, έτρεξαν, πίεσαν για τη νίκη ώστε να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους που τους στήριξε και σε αυτό το ματς, αλλά ηττήθηκαν με 1-0. Ο Δέλλας έβαλε μια 11άδα που είχε αρκετούς παίκτες που θα είναι παρόντες τη νέα σεζόν, αλλά και άλλους που θα αποχαιρετήσουν. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την κατοχή, αλλά δεν είχαν φαντασία στη δημιουργία και δεν δημιουργούσαν φάσεις. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και σε αρκετές περιπτώσεις χρειάστηκαν τα καλά αντανακλαστικά του Παναγιώτη Ντούνη για να διατηρηθεί το μηδέν. Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ. Ο Νικολιάς πέρασε στον Διαμαντόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Ντούνη και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στη συνέχεια ο Δέλλας πραγματοποίησε αλλαγές στη σύνθεση της ομάδας του, κάτι που έκανε τα λάθη να μειωθούν αισθητά. Η Ένωση πίεσε, απείλησε τον Ολυμπιακό Βόλου με κάποια σουτ, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει τον αγώνα.