2015-09-23 23:01:03
Φωτογραφία για Ανώτερος ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια την φοβισμένη ΑΕΚ
Μετά από ένα σπουδαίο ματς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα της ΑΕΚ στην Τούμπα με 2-1. Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, έκανε τα εύκολα-δύσκολα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 47′, αλλά τελικά βρήκε τη λύση και πήρε το τρίποντο. Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου, που έμεινε στο 0-0, ήταν πως ο ΠΑΟΚ είχε 11 τελικές (6 στην εστία) και η ΑΕΚ μόλις 2 (1 στην εστία), καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, με το ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία όταν στο 47′ ο Αραβίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 στη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία στο 50′ με κεφαλιά του Κλάους, που βρέθηκε μόνος απέναντι στον  Μπαρόχα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στο 64′ με σουτ του Ροντρίγκεζ μέσα από την περιοχή. Ο Δέλλας αναγκάστηκε πλέον να διασφαλίσει το 1-1 βάζοντας τον Μάνταλο αντί του Μπουόνανοτε στο 67′
. Με τον Μπερμπάτοφ, που πέρασε αλλαγή, να αρχίζει να συμμετέχει στις φάσεις, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε απειλητικός και πίεζε συνέχεια τον αντίπαλο του αλλά έπρεπε να έρθει το 85′ για να δικαιωθεί. Ο Σοϊλέδης ανέτρεψε τον Τζιόλη στην περιοχή, ο Σιδηρόπουλος έδωσε το πέναλτι και ο Αθανασιάδης ευστόχησε κάνοντας το 2-1. Μην έχοντας να χάσει πλέον τίποτα η ΑΕΚ, από εκεί και μετά πίεσε και απείλησε για την ισοφάριση δίνοντας άγρια ομορφιά στο φινάλε του αγώνα. Μάλιστα στο 95′, ο Μάνταλος έκανε κεφαλιά μόνος από τη μικρή περιοχή αλλά ο Όλσεν έκανε την επέμβαση του αγώνα!