2015-10-02 00:07:00
Φωτογραφία για Ο Όλσεν στέρησε την νίκη από τον ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε επιφυλακτικά το παιχνίδι, δίνοντας χώρο στη Ντόρτμουντ αλλά στην πρώτη του επίθεση στο παιχνίδι, στο 34ο λεπτό, άνοιξε το σκορ και το γήπεδο της Τούμπας πήρε... φωτιά. Έπειτα από ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Αλέξανδρου Τζιόλη στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, ο Ρόμπερτ Μακ μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και καρφώθηκε στα δίχτυα του Ρόμαν Βάιντενφελερ. H έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς της Τούμπας ήταν επεισοδιακή. Λίγες ημέρες μετά από τα επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί της Μπάγερν πριν από το ματς του "Γ. Καραϊσκάκης" με τον Ολυμπιακό, εκείνοι της Ντόρτμουντ έπραξαν αναλόγως στις εξέδρες του γηπέδου της Τούμπας, αφού χωρίς κάποιον προφανή λόγο μερίδα οπαδών της Ντόρτμουντ πέταξε καπνογόνα σε θύρα φίλων του ΠΑΟΚ, καθώς και στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, προκειμένου να εκτονωθεί η ένταση και να σβήσουν τα καπνογόνα
. Μία λάθος αντίδραση όμως του Ρόμπιν Όλσεν στο 72ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στην Ντόρτμουντ να ισοφαρίσει. Έπειτα από γέμισμα του Γκονσάλο Κάστρο, ο Γιόνας Χόφμαν δεν βρήκε την μπάλα, ο Ρόμπιν Όλσεν μπερδεύτηκε και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίστηκε με άδοξο τρόπο. Ο ΠΑΟΚ αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, αν και θα μπορούσε βάσει της εικόνας του στο δεύτερο ημίχρονο, αν δεν έκανε την γκάφα του ο Όλσεν, να πάρει την νίκη και έτσι μένει αήττητος στον όμιλο μετά από δύο ματς. Ικανοποιημένος δήλωσε ο Ίγκορ Τούντορ από την ισοπαλία, αφού ο ΠΑΟΚ κράτησε το αήττητο με δύο ισοπαλίες. "Μας ικανοποιεί η ισοπαλία, η Μπορούσια είναι καλύτερη ομάδα από εμάς. Στο δεύτερο είχαμε κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε".