2015-10-23 00:33:55
Φωτογραφία για Αυτός ο ΠΑΟΚ αδικεί τον εαυτό του
"Άσφαιρος" έμεινε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Κράσνονταρ, έμεινε στο 0-0 και έχασε έδαφος στην υπόθεση πρόκριση. Πλέον, όλα θα κριθούν σε δυο βδομάδες όταν οι δυο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στη Ρωσία. Ο Δικέφαλος ξόδεψε το πρώτο ημίχρονο όντας μη παραγωγικός ενώ στην επανάληψη πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Εξαιρετικά άγονο και κουραστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο σε όλη τη διάρκεια του. Ο ΠΑΟΚ, προφανώς λόγω των πολλών αλλαγών στη βασική του ενδεκάδα, δεν είχε την απαραίτητη συνοχή και δυσκολευόταν ιδιαίτερα να βρει τρόπους για να φτάσει στην αντίπαλη εστία. Οι παίκτες του Τούντορ δεν βρίσκονταν καλά μέσα στο γήπεδο, δεν είχαν συνδυασμούς, έλειψε η έμπνευση ενώ έγιναν και αρκετά λάθη σε κοντές και μακρινές μπαλιές. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν μόλις μία ευκαιρία σε 45 λεπτά, στο 16′ όταν μια κεφαλιά του Αθανασιάδη δε βρήκε στόχο. Ανεμική ήταν και η εμφάνιση των Ρώσων, οι οποίοι δεν ανησύχησαν τον Γλύκο καθώς δεν δημιούργησαν σε καμιά στιγμή του πρώτου ημιχρόνου κάποια σπουδαία φάση
. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και καλή παρουσία της αμυντικής τριάδας αλλά και ο Γλύκος που ήταν θετικός στις εξόδους και τις επεμβάσεις του. Έτσι, το 0-0 ήταν αναπόφευκτο ως αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος…Ελαφρώς πιο ορεξάτες ήταν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το παιχνίδι να αποκτά λίγο χρώμα και ενδιαφέρον. Βέβαια ήταν οι Ρώσοι αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 49′ και στο 50′. Στο 57′ μπήκε και ο Μπερμπάτοφ αντί του Κλάους με τον ΠΑΟΚ να γίνεται πιο επιθετικός. Στο 68′ έχασε την πιο μεγάλη του ευκαιρία με τον Σάμπο να στέλνει την μπάλα άουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά και δυο λεπτά αργότερα, μακρινό σουτ του Λέοβατς είχε την ίδια τύχη. Στο τελευταία 20λεπτο το παιχνίδι πλέον άνοιξε καθώς και οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ. Έχασαν ευκαιρίες (κυρίως ο ΠΑΟΚ), έχασαν και από έναν παίκτη με κόκκινη κάρτα (Ζάιρο 89′ και Γιέντρετσικ 88′ ) αλλά γκολ δεν μπήκε με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Πηγή: inpaok.com