2015-10-24 00:15:43
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός ψάχνει ακόμα τα πατήματα του
Την ήττα με 96-89 από την Λαμποράλ στην Ισπανία γνώρισε ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 4-8 με δίποντο του Στρόμπερι, ωστόσο με τον Πλάνινιτς η Λαμποράλ πέρασε μπροστά με 13-12. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξανά με τον Χάντερ 15-18, ωστόσο με σερί 6-0 οι Ισπανοί έκαναν το 21-18 που ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο δέυτερο δεκάλεπτο η Λαμποράλ πίεσε και ανέβασε τη διαφορά σε 26-20 και στη συνέχεια σε 31-22. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Πρίντεζη σε 33-27, όμως η Λαμποράλ είχε πάντα τις λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 48-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι έφτασαν τη διαφορά στο +13 (57-44), όμως ο Λοτζέσκι κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι και να κλείσει το δεκάλεπτο με 69-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ''ερυθρόλευκοι'' ανέβασαν στροφές και η πίεση έφερε καρπούς αφού ο Σπανούλης έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 72-71. Η Λαμποράλ απάντησε και έκανε το 80-78 με τον Μπουρούση, όμως ο Πρίντεζης ισοφάρησε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση τα λάθη του Ολυμπιακού ήταν αρκετά και με τον Μπουρούση να είναι εξαιρετικός η Λαμποράλ πήρε μία μεγάλη νίκη με 96-89.