2015-10-25 22:03:49
Φωτογραφία για Καταιγίδα ο ΠΑΟΚ σκόρπισε τον Παναθηναϊκό
Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός για 20 λεπτά στο α’ ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία γκολ, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε άλλο γήπεδο και ο Δικέφαλος πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Τριφυλλιού που ξαναμπαίνει σε περιπέτειες. Καταλύτης πάντως για την εκτόξευση των γηπεδούχων και την κατάρρευση των Πρασίνων υπήρξε ο διαιτητής Αρετόπουλος, ο οποίος ανακάλυψε πέναλτι σε φάουλ εκτός περιοχής του Ταυλαρίδη στον Ροντρίγκες. Ο Μπερμπάτοφ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, ο καταπληκτικός Ροντρίγκες πέτυχε το 2-0 και ο Βίτορ «έγραψε» το 3-0 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Αναστασίου μείωσε με πέναλτι του Καρέλη αλλά υπέστη μια βαριά ήττα που ίσως προκαλέσει νέο ντόμινο εξελίξεων. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τίποτα σωστά, έμοιαζε να… πελαγοδρομεί στο γήπεδο και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων πριν βγει το ημίχρονο. Οι «πράσινοι» σε κανένα σημείο, με εξαίρεση τον Ζέκα, δεν έβγαλαν πάθος και ψυχή που χρειάζονται σε τέτοια ματς και φυσιολογικά δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, δίνοντας δικαιώματα στους  γηπεδούχους να φανούν περισσότερο απειλητικοί και να καθαρίσουν το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε κάπως να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά ήταν φανερό πως δεν είχε καμία σοβαρή εικόνα έτσι ώστε να μπορέσει να φτάσει σε τόσο μεγάλη ανατροπή.