2015-11-02 14:00:19
Φωτογραφία για Ο Βεργέτης πήρε την ταυτότητα του Τούντορ
Ο ΠΑΟΚ λίγες μόλις ημέρες μετά τον θρίαμβο κόντρα στον Παναθηναϊκό και τα αφιερώματα για την τριάρα, γνώρισε την ήττα στην Τρίπολη μόνο με 2-1 και με... κάτω τα χέρια. Ο Δικέφαλος στο πρώτο μέρος είχε καλή εμφάνιση, όμως στην επανάληψη αποφάσισε να μην μπει στο γήπεδο και δέχθηκε εύκολα δύο γκολ, ενώ ήταν τυχερός που δεν είδε κι άλλη φορά την μπάλα στα δίχτυα του. Βέβαια, για να αλλάξει τόσο πολύ η εικόνα του αγώνα, έβαλαν το χεράκι τους και οι δύο προπονητές. Ο Βεργέτης που με κίνηση... ματ βελτίωσε τον Αστέρα και «έδεσε κόμπο» τον Τούντορ, που έριξε τον Αθανασιάδη στο παιχνίδι και περίμενε να ...βρέξει γκολ. Στο ξεκίνημα λοιπόν της επανάληψης και ενώ ο Έλληνας τεχνικός των Αρκάδων είχε ρίξει στον ματς τον Αλόκο αντί του Λανθαρότε, έπαιζε με τρεις στην άμυνα και έβγαινε γρήγορα μπροστά, ο Κροάτης κόουτς του Δικεφάλου περίμενε τον Κλάους να σκοράρει, έχοντας στο μυαλό του ότι το ματς θα είναι όπως στο πρώτο μέρος. Αυτό δεν έγινε, ο Αστέρας κυριάρχησε και ίσως πήρε την πιο εύκολη φετινή του νίκη... Βέβαια, ευθύνες έχουν και οι παίκτες του ΠΑΟΚ για το «στραπάτσο», όπως ο Μακ που σε δύο – τρεις φάσεις έψαξε το γκολ με σουτ και δεν έδωσε την εύκολη πάσα δίπλα του ή η τραγική άμυνα που στο 1-1 είδε τον Μπερτόλιο να κάνει... παρέλαση, ενώ στο 2-1 ο Σανκαρέ πήδηξε αμαρκάριστος και σκόραρε με κεφαλιά μετά από κόρνερ, αφού ο Ρ. Κόστα ούτε να τρέξει δεν πρόλαβε....