2015-11-08 19:50:31
Φωτογραφία για ΜΕΡΑ... ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΩΝ ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΡΕΚΟΡ ΣΤΟ ΣΕΦ!
Ο Ολυμπιακός απέναντι στο Λαύριο «έσπασε»... πολλά ρεκόρ ενώ δε δέχτηκε καλάθι εντός πεδιάς για 14'31''.

Η αναμέτρηση με το Λαύριο δεν έκρυβε καμία απολύτως έκπληξη, αντιθέτως οι παίκτες του Ολυμπιακού φρόντισαν να δείξουν την απαιτούμενη σοβαρότητα και στα 40 λεπτά. Κανένα μέλος των Πρωταθλητών Ελλάδας δεν είχε κατά νου τα ρεκόρ τα οποία θα πρωταγωνιστούσαν μετά το τέλος του ματς, ωστόσο με τη δική τους απόδοση φρόντισαν να καταρρίψουν ένα και να πλησιάσουν μερικά ακόμη.

Όπως παρουσιάζει σε δημοσίευμά του το "gazzetta.gr" Η διαφορά των 69 πόντων (108-39) είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία της Α1 σε νίκη του Ολυμπιακού με την προηγούμενη να καταγράφεται τη σεζόν 1994-95 (14 Ιανουαρίου) σε νίκη επί του Παγκρατίου με 123-58.

Για την ιστορία η μεγαλύτερη διαφορά στην Α1, είναι το +91 του Άρη επί της Νήαρ Ηστ (153-62) το 1986.

Οι ερυθρόλευκοι όμως απέναντι στο Λαύριο έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και στην άμυνα. Οι 39 πόντοι που δέχτηκαν είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση άμυνας. Ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί 38 πόντους από τον Παναθηναϊκό στον 5ο τελικό της σεζόν 1995-96 όταν επικράτησε 73-38, ενώ την ίδια χρονιά η αναμέτρηση με τον Ηρακλή έχει λήξει 72-38.

Το ρεκόρ καλύτερης άμυνας πάντως στην ιστορία της Α1, το έχει ο Παναθηναϊκός όταν νίκησε τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ με 74-35 τη σεζόν 2013-14.

Με το Λαύριο ο Βασίλης Σπανούλης ξεπέρασε τους 4.500 πόντους από καταβολής ΕΣΑΚΕ (1992 κι έπειτα) κυνηγώντας τον Παναγιώτη Λιαδέλη.

Άξιο αναφοράς και το γεγονός πως ο Ολυμπιακός δε δέχτηκε καλάθι εντός πεδιάς σε ολόκληρη την δεύτερη περίοδο αφού οι 6 πόντοι του Λαυρίου προήλθαν από ισάριθμες βολές. Ο Νίξον στο 7:54 ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και 14:31 (!) αγωνιστικά λεπτά αργότερα σκόραρε ο Έβανς με δίποντο.

ΤΑ ΦΕΤΙΝΑ ΡΕΚΟΡ

Οι 108 πόντοι αποτελούν τη μεγαλύτερη φετινή παραγωγικότητα αφού ξεπέρασαν τους 107 που είχε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό.

Στην άμυνα επίσης αποτελούν ρεκόρ οι 39 πόντοι αφού ο Αρκαδικός είχε σκοράρει 44 πόντους στο ΣΕΦ.

Τέλος σημειώθηκε και ρεκόρ για τη σεζόν στο σύστημα αξιολόγησης. Το 160 που έφτασε το ranking του Ολυμπιακού ξεπέρασε το 146 των «πράσινων» στον αγώνα με τον Κολοσσό.