2015-11-08 21:47:02
Φωτογραφία για Ο Παπαδόπουλος στο 90΄ την έστειλε...αδιάβαστη
Με αρνητικό τρόπο συνδυάστηκε η πρεμιέρα του Γκουστάβο Πογιέτ μπροστά στο κοινό της ΑΕΚ. Με αρκετές επιλογές που δεν βγήκαν στον καταρτισμό της 11άδας, αλλά κυρίως λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος που άφησε η αποβολή του Βάργκας στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Ενωση γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Μια ΑΕΚ που είχε πολλούς παίκτες σε κακό φεγγάρι, δεν πήρε βοήθειες από τον πάγκο και άφησε όλο το πρώτο ημίχρονο να περάσει δίχως ουσιαστικές φάσεις. Για ακόμα μια φορά το πρόβλημά της ΑΕΚ ήταν η τελική προσπάθεια, καθώς φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφερναν να απειλήσουν. Η στιγμή του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε να κάνει με γκολ, αλλά με την αποβολή του Βάργκας, ο οποίος δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα, χτύπησε τον αντίπαλό του εκτός φάσης στη συνέχεια και ενώ βρισκόταν στο έδαφος, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες
. Η αποβολή του Βάργκας στοίχησε στην ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, πιέζοντας συνεχώς σε όλο το γήπεδο. Και στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά το χάλαγαν στην τελική προσπάθεια. Η Ένωση, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες πίεσε, με τον Αστέρα Τρίπολης να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ με τον Παπαδόπουλο. Στο 74ο λεπτό μάλιστα, ο Παπαδόπουλος σκόραρε, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς πριν είχε κάνει φάουλ. Οι παίκτες της ΑΕΚ μέχρι και το τελευταίο λεπτό προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τους επέτρεπε να αγωνιστούν όπως ήθελαν μιας και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά κλεισμένοι στην άμυνά τους. Ότι δεν κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ, το έκανε ο Αστέρας Τριπολης στο 90ο λεπτό, καθώς ο Παπαδόπουλος, εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Φούντα και την απόκρουση του Μπαρόχα, στέλνοντας τη συνέχεια τη μπάλα στα δίχτυα.