2015-11-18 22:31:42
Φωτογραφία για ΣΤΟΥΣ «16» Ο ΘΡΥΛΟΣ... ΕΥΚΟΛΑ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΡΝΟΥ 3-0 ΣΕΤ (PHOTOS)
Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του CEV Cup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς στον επαναληπτικό των "32" της διοργάνωσης επικράτησε... εύκολα με 3-0 σετ της εσθονικής Πάρνου και με τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια συνεχίζει το όνειρο της ευρωπαϊκής διάκρισης κόντρα στην ρουμανική Κραϊόβα.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα, έχοντας στα άκρα τους Όγκουρτσακ , Τσουκ καλύτερη σε όλους τους τομείς από τους φιλοξενούμενους και ιδιαίτερα στο μπλοκ, δυσκολεύτηκε μόνο στο α' σετ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο α' τεχνικό ταίμ άουτ, οι Εσθονοί πέρασαν μπροστά στο β' τεχνικό ταίμ άουτ και μετά το ισόπαλο 23-23, ο Ολυμπιακός έφτασε με τριπλό μπλοκ στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Στο β' σετ οι ερυθρόλευκοι, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στου αντιπάλους τους φτάνοντας εύκολα με 25-17 στο 2-0, ενώ στο τελευταίο σετ ο Πιάτσα, βλέποντας τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αποφάσισε να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει του σαββατιάτικου αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Στο 8-3 πέρασε τους Κοκκινάκη και Σακκόγλου στο ματς αντί των Τσουκ και Έγκλσκαλνς και χωρίς να απειληθεί ούτε στιγμή, ο Θρύλος "σφράγισε" πανηγυρικά με 25-15 και 3-0 σετ την πρόκρισή του στις "16" καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ρουμανική Κραιόβα, καθώς οι συμπατριώτες του ερυθρόλευκου κεντρικού, Σπίνου, παρά την εκτός έδρας ήττα τους με 3-2 από τη Φάτρα Ζλιν, προκρίθηκεαν χάρις στο εντός έδρας 3-0 σετ του α' αγώνα.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-15)

Ολυμπιακός (Ρ. Πιάτσα): Στιβαχτής 1, Τσουκ 7, Εγκλσκαλνς 8, Παπαδόπουλος 7, Όγκουρτσακ 11, Σπίνου 3, λίμπερο ο Ταμπουρατζής (58% υπ. 42% αρ.), Κοκκινάκης 4, Σακκόγλου 4, Σφενδυλάκης 1, Γαλιώτος, Γκούζντα

Πάρνου (Α. Κέελ): Μάτι Κέελ , Λέικ11, Ταμέμα 3, Πάλμαρ 4, Νομσάλου 4, Πούλκ 11, λίμπερο ο Γιάρβελκουλγκ (47% υπ., 27% αρ.), Μάρκους Κέελ 1, Κόρεσααρ 1, Μπεργκσταιν