2015-11-22 22:00:32
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ νίκησε στη Κομοτηνή, αλλά προβλημάτισε
Έστω και με δυσκολία η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, αφήνοντας πίσω της την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης.  Στο 18ο λεπτό, ο Γιόχανσον με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σιμόες κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Μετά το γκολ του Γιόχανσον, η ΑΕΚ έριξε το ρυθμό της, με τον Πανθρακικό να φτάνει κοντά στο γκολ, χάρης τις κακές επεμβάσεις του Μπαρόχα. Η ΑΕΚ είχε προβλήματα στην άμυνα καθώς το δίδυμο των Κολοβέτσιου και Άρθο έδειξαν ότι δεν μπορούν να συνεργαστούν καλά μεταξύ τους. Η απόδοση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Πανθρακικό δεν ήταν καθόλου καλή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν το ρυθμό τους και να πιέσουν τους κιτρινόμαυρους, φτάνοντας κοντά στο γκολ. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πανθρακικός ωστόσο το έκανε η Ένωση, με τον Μάνταλο να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να κερδίσει πέναλτι από τον Πασχαλάκη στο  60ο λεπτό με τον Μπουονανότε να κάνει το 2-0
. Οκτώ λεπτά αργότερα όμως,  ο Ροτζέριο έπιασε το δυνατό σουτ, το οποίο κόνταρε σε σώματα και κατέληξε στην εστία του Μπαρόχα, με τον αγώνα στη συνέχεια να παίρνει φωτιά. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Πανθρακικός πίεσε ώστε να καταφέρει να σκοράρει ξανά και να ισοφαρίσει το ματς, ωστόσο αυτό δεν συνέβη και η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης. Η άσχημη εικόνα της ΑΕΚ στην επανάληψη φανέρωσε πολλά  προβλήματα που πρέπει να λυθούν, ώστε η ομάδα να μην καρδιοχτυπά στους αγώνες της.
Άνετος και ωραίος! (3-0)