2015-12-08 21:50:14
Φωτογραφία για ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΑΣΑΣ 3-0 ΣΕΤ
Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «16» του Challenge Cup, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-15, 25-11, 25-15) της Βάσας στο Ρέντη και θα αγωνιστεί από θέση ισχύος στον επαναληπτικό της μεθεπόμενης Τετάρτης (16/12) στην Ουγγαρία. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και με την καθαρή νίκη το έργο τους ενόψει του αγώνα στην έδρα της Βάσας γίνεται πιο εύκολο.

Δυναμική εκκίνηση!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε δυναμική εκκίνηση και από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα (6-5) δεν το έχασε. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν διαρκώς την διαφορά από τις φιλοξενούμενες η οποία έφτασε και μέχρι το +9 (23-14). Το σετ έκλεισε δυο διαδοχικούς πόντους της Κατερίνα Γιώτα και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (25-15). Πρωταγωνίστριες στο πρώτο σετ για τον Ολυμπιακό η Τσετάνοβα με 4 πόντους, 4/9 επιθέσεις, η Μαλασάϊ και η Λαζάρεβιτς.

Με την ίδια φόρα Με την...φόρα που ολοκλήρωσε το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, ξεκίνησε στο δεύτερο σημειώνοντας ένα γρήγορο 5-0 ενώ πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με +6 (8-2). Οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν ακόμα περισσότερο «γκάζι» στη συνέχεια του σετ, το οποίο και πάλι με την Γιώτα να τελειώνει τη φάση πάνω στο φιλέ και έφτασαν δια...περιπάτου στο 25-11. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε εύκολα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με 25-15 έχοντας σε πολύ καλή μέρα όλες τις παίκτριες και κάπως έτσι απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-0, 25-15 (21'), 25-11 (22'), 25-15 (21')