2016-01-03 18:00:20
Φωτογραφία για Ποδαρικό με τριάρα στα Χανιά έκανε η ΑΕΚ
Με τον πιο όμορφο και απλό τρόπο, κάνοντας έναν υγιή περίπατο στην Κρήτη, η ΑΕΚ μπήκε θετικά στο 2016. Παίζοντας ώριμο ποδόσφαιρο, έχοντας σε συγκλονιστική μέρα τον Μπαρμπόσα και σε τρελά κέφια τον Τζεμπούρ, αλλά κυρίως αποδεικνύοντας συνοχή και συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του ματς, η Ενωση νίκησε με 3-0 τον Πλατανιά και στρογγυλοκάθισε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ κινδύνεψε μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις, έβγαζε εύκολα επιθέσεις και πήρε άνετα αυτό που ήθελε. Στο 26ο λεπτό ο Αραβίδης έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, πέρασε στον Βάργκας, αυτός σέντραρε και ο Μπαρμπόσα με τακουνάκι από κοντά έκανε το 1-0, ανοίγοντας το σκορ στο γήπεδο των Περιβολιών. Μέσα σε πέντε λεπτά η Ένωση κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπαρμπόσα να σκοράρει ξανά. Ο Αραβίδης βγήκε στην αντεπίθεση, του πέρασε ωραία την μπάλα και με ιδανικό πλασέ ο Μπαρμπόσα έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Πλατανιάς ανέβασε τον ρυθμό του και πίεσε, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πιέσει αρκετά
. Στο 62ο λεπτό ο Κουλιμπαλί σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γιόχανσον σούταρε, ο Σωτηρίου απέκρουσε, ο Τζεμπούρ από κοντά έκανε το 3-0, αλλά ο επόπτης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ ως οφ σάιντ. Ότι δεν έκανε ο Αλγερινός στο 73ο λεπτό, το έκανε στο 81’. Ο Γκάλο σένταρε από δεξιά και ο Τζεμπούρ από κοντά χωρίς να δυσκολευτεί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πλατανιάς πριν από το γκολ του Τζεμπούρ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ράμο.