2016-01-17 20:00:13
Φωτογραφία για Μπερμπάτοφ, Αθανασιάδης καθάρισαν και πάλι για τον ΠΑΟΚ
Οι δυο φορ του ΠΑΟΚ, Μπερμπάτοφ και Αθανασιάδης, βρήκαν για δεύτερο συνεχόμενο ματς δίχτυα, και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 της Βέροιας, παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε στο 65′. Ο Δικέφαλος παρά τις αλλαγές σε πρόσωπα, ήταν αρκετά καλός και πήρε δίκαια την τρίτη συνεχόμενη νίκη του σε μια Τούμπα όπου η θερμοκρασία «άγγιζε» τους 0 βαθμούς! Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα με καθαρή κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν αισθητά να διασπάσει τη μαζική αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων που περίμεναν πίσω από το κέντρο. Οι παίκτες του Δικεφάλου άλλαζαν πολλές φορές την μπάλα για να βρουν χώρους κυρίως από τα άκρα με τους Ζάιρο και Μακ. Από ευκαιρίες πάντως, ο ΠΑΟΚ δεν έκανε πολλά πράγματα φτάνοντας κοντά στο γκολ 2-3 φορές, αλλά τελικά έπρεπε να έρθει το 44′ για να πανηγυρίσει. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Σκόνδρας ανατράπηκε από τον Όστοιτς, ο Δημητρόπουλος υπέδειξε το πέναλτι και ο Μπερμπάτοφ από τα 11 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Δικέφαλο
. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας μάλιστα μια σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ του Μακ στο 56′, αλλά μετά από μια τραγική έξοδο του Μελίσσα και λάθος επιστροφή του Σκόνδρα, ο Μαγιέφσκι το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 1-1, κόντρα στη ροή του ματς. Δυο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλη απίστευτη ευκαιρία με τον Ζάιρο να αστοχεί πάνω στη γραμμή (!), ενώ στο επόμενο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Μυστακίδη. Ο Μυστακίδης (όπως και ο Χαρίσης) έδωσε ζωντάνια στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και από αυτόν προήλθε το 2ο γκολ του Δικεφάλου. Στο 75′ έκανε ωραία κίνηση από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, το σουτ του Μακ βρήκε σε αμυντικό και στην επαναφορά, ο Αθανασιάδης έκανε το 2-1. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο ΠΑΟΚ έψαξε ένα ακόμα γκολ, η Βέροια δεν απείλησε ιδιαίτερα, έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.