2016-01-22 22:15:14
Φωτογραφία για Όλα στραβά και ανάποδα για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας
Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Κάουνας με σκοπό να επιστρέψει στις νίκες και εν τέλει το φινάλε του αγώνα τον βρίσκει ηττημένο, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του τα τελευταία δύο χρόνια. Ένας Ολυμπιακός που δεν είχε λύσεις στα προβλήματα που έθεσε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και μοιραία ήρθε η ήττα με 75-55, για την τέταρτη αγωνιστική του Top 16 που ήταν  και η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον όμιλο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, όσο κυλούσαν τα λεπτά και παρά το κακό ξεκίνημα, πήρε τα ηνία, χάρη σε Σπανούλη και Πρίντεζη (12-14, 7′). Ο Βουγιούκας μπήκε στην… εξίσωση, για την Ζαλγκίρις, όμως με τον Οθέλο Χάντερ παρόντα ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα για το 17-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ντάνιελ Χάκετ έβγαλε ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να «χτίσουν» διαφορά (19-24, 13′). Από το σημείο εκείνο, όμως, πολλά άλλαξαν
. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και χάρη σε Ουλανόβας, Γιανκούνας και Πότσιους όχι μόνο ανέτρεψαν την κατάσταση, αλλά έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 6 πόντων (33-27). Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η Ζαλγκίρις επέβαλε τον ρυθμό της και χάρη σε προσπάθειες των Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους (40-29, 23′). Παρά το αρχικό… μούδιασμα η κατάσταση άλλαξε χάρη στην άμυνα, αλλά και τα τρίποντα των Στρόμπερι και Τζόνσον Όντομ, που μάζεψαν τη διαφορά (51-45, 28′). Οι βολές του Χάνλαν ήταν ο επίλογος του τρίτου δεκαλέπτου για το 53-45. Παρά το θετικό φινάλε στο τρίτο δεκάλεπτο, τίποτα δεν έμοιαζε ίδιο στα πρώτα λεπτά του τέταρτου. Αυτό διότι οι Πειραιώτες στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου δεν πέτυχαν πόντο και έδωσαν το δικαίωμα στον Γιανκούνας και τον Σεϊμπούτις να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (60-45, 35′). Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο, με τον Γιανκούνας και τον Σεϊμπούτις να πηγαίνουν τη διαφορά στο +20 (69-49, 38′). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Ζαλγκίρις να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στο Top 16, χάρη στο τελικό 75-55.