2016-01-24 18:00:30
Φωτογραφία για Με Μπεργκ και Εσιέν ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Λιβαδειά
Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια δίκαιη νίκη στη Λιβαδειά, αφού δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες αλλά πέτυχε μόλις δύο γκολ. Το σημαντικό πάντωςείναι ότι επέστρεψε στις νίκες. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν με ομαδική άμυνα, αλλά τιμωρήθηκε. Ο Μάρκους Μπεργκ ξόρκισε την κατάρα που καταδίωκε στα τελευταία ματς τον Παναθηναϊκό (ΠΑΣ Γιάννενα, Πανιώνιο), αλλά και τη δική του και με γκολ στο 57ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στους «πράσινους» που την κλείδωσαν στο 78’ με το παρθενικό γκολ του Μάικλ Εσιέν. Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική ανάπτυξη κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα, με τους Μέστο και Μπουμάλ, με τον τελευταίο να εξελίσσεται σε πρόσωπο κλειδί για την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Από την πλευρά του ο Λεβαδειακός τα περίμενε όλα από τον Βαγγέλη Μάντζιο, που κατάφερνε να κερδίζει φάουλ και κόρνερ, αλλά δίχως βοήθεια, ο Λεβαδειακός ήταν κομπάρσος. Τουλάχιστον μέχρι το 2-0. Όταν το παιχνίδι έγυρε προς τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Μάντζιου κυνήγησε ένα γκολ, αλλά ο Στιλ ήταν σε ετοιμότητα. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την 25λεπτη διακοπή του αγώνα, αφού στην ανάπαυλα ο διαιτητής Δημητρόπουλος έθεσε θέμα μη διεξαγωγής του αγώνα εάν δεν κατέβαινε ένα πανό κατά του Σταύρου Κοντονή. Τελικά μετά τις διαβουλεύσεις βρέθηκε η λύση (καλύφθηκε οι επίμαχες λέξεις) και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνημα κανονικά.