2016-02-01 10:10:16
Φωτογραφία για «ΕΛΑΜΨΕ» Ο ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ ΣΤΟ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ!
Ο Δημήτρης Παπουτσάκης αθλητής του Ολυμπιακού ξεπέρασε τα 5,60 μ. με την δεύτερη προσπάθεια στο Άλμα επί κοντώ και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό στίβο, το οποίο ήταν 5,45 μέτρα στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στο Σ.Ε.Φ.. Παράλληλα η επίδοση του ήταν καλύτερη από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ. Ο 29χρονος στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,70 μ. όπου είχε καλές προσπάθειες. «Έχω αρχίσει και το βρίσκω. Ήθελα μια μεγάλη επίδοση και την κυνήγησα. Θα κάνω τον επόμενο αγώνα μου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Στο μυαλό μου είναι το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε ο αθλητής. Επίσης ο Δημήτρης Τσιάμης ήταν νικητής στο τριπλούν με 16,17 μ. και ο Μιχάλης Μερτζανίδης στο μήκος με 7,47 μέτρα. Παράλληλα στους άνδρες ο Γεράσιμος Θεοδώρου στην σφαίρα είχε επίδοση 17,44μ. Όσον αφορά στις Γυναίκες, μετείχε και πήρε την δεύτερη θέση η Κωνσταντίνα Κουτσούκη με 1,69 η οποία είναι κορασίδα και αγωνίστηκε στην κατηγορία Γυναικών σημειώνοντας αυτή την αξιόλογη επίδοση. Τα ρεκόρ αυτά πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» αθλητές στην ημερίδα Στίβου που διεξήχθη το Σάββατο στο Σ.Ε.Φ. ενόψει των αγώνων κλειστού στίβου, όπου ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα με την διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στις 13-14 Φεβρουαρίου.