2016-02-27 22:00:04
Φωτογραφία για Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ
Τον ΠΑΟΚ της αρχής της σεζόν θύμισε η εμφάνιση των παικτών του Ίγκορ Τούντορ απόψε. Ο Δικέφαλος έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έφτασε σε μια δίκαια νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 στην Τούμπα. Έτσι, πήρε βαθιά ανάσα στο πρωτάθλημα και θα ετοιμαστεί απερίσπαστος για τον μεγάλο ημιτελικό κυπέλλου της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν ορεξάτοι στο ξεκίνημα του αγώνα πιέζοντας τον αντίπαλο τους, έχοντας καλές συνεργασίες και δημιουργώντας 3-4 καλές ευκαιρίες πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο.

Τελικά, οι προσπάθειες των γηπεδούχων ευοδώθηκαν στο 17ο λεπτό, όταν, μετά από κόντρα, ο Πέλκας βρέθηκε μόνος μέσα στη μικρή περιοχή και μετά από προσποίηση στον Μπαντή, έκανε με πλασέ το 1-0. Στο 77′, ο Κάτσε βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Μακ, ο οποίος πέρασε τον Μπαντή και με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 83′, ο Σλοβάκος είχε και δοκάρι ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χατζηισαϊας έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά μόνος του στη μικρή περιοχή. Τελικά, τίποτα παραπάνω δεν άλλαξε με το σκορ να μένει στο 2-0…Δεν υπήρχε επιθετικά ο Αστέρας Τρίπολης. Μετά την πώληση του Απόστολου Γιάννου, οι Αρκάδες θα πρέπει να βρουν λύση στο πρόβλημα του σκοραρίσματος. Για τον ΠΑΟΚ αυτό που μένει είναι η νίκη, η οποία ήταν η πρώτη μετά από αρκετά παιχνίδια και  λογικά θα δώσει και ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του.