2016-03-03 21:32:17
Φωτογραφία για ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΑ... ΕΣΩΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! *VIDEO HIGHLIGHTS*
Η Χίμκι επικράτησε με 75-61 της Μπαρτσελόνα για τον 6ο όμιλο, στον οποίο αγωνίζεται και ο Ολυμπιακός, ενώ η Μπαρτσελόνα που έχανε και με 23, έσωσε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Χίμκι κέρδισε το παιχνίδι πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, αλλά... κατέβασε πολύ τις στροφές στο δεύτερο ημίχρονο επιθετικά, για να δώσει την ευκαιρία στους "μπλαουκράνα" να διατηρήσουν το +17 του πρώτου αγώνα.

Στο 38ο λεπτό η Χίμκι ήταν μπροστά στο σκορ με 75-61, ο Ράις προσπάθησε με τρίποντο να πάρε την επιθυμητή διαφορά αλλά αυτό δεν βρήκε στόχο και η ομάδα του πήρε απλώς τη νίκη, που είναι εξίσου σημαντική.

Ο Αλεξέι Σβεντ με 16 πόντους ο πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους, ενώ Ντέιβις και Όγκουστιν σημείωσαν από 13.

Για τους Καταλανούς ο Τζάστιν Ντόελμαν ήταν ο μόνος που διασώθηκε με 14.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-29, 61-43, 75-61

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 5, Σβεντ 16, Ντράγκιτς 7 (1), Ογκουστίν 13, Κόπονεν 2, Βιάλτσεφ, Μόνια 8 (2), Χόνεϊκατ 11 (1), Ντέιβις 13.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 14 (4), Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας 7, Ναβάρο 6, Σατοράνσκι 6, Βεζένκοφ, Σάμουελς 9, Όλεσον, Αρόγιο 5 (1), Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 5.