2016-03-12 22:00:12
Φωτογραφία για Που ήταν κρυμμένος αυτός ο ΠΑΟΚ;
Απόλυτα μεταμορφωμένος παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο και παρά την ισχυρή βροχή και το βαρύ γήπεδο, επικράτησε με 0-3 του Παναιτωλικού, στο ντεμπούτο του Βλάνταν Ίβιτς στον πάγκο της ομάδας. Ήταν η καλύτερη εμφάνιση του ΠΑΟΚ εδώ και μεγάλο διάστημα! Η νίκη ήρθε μέσα από φοβερή προσπάθεια, μέσα από πολύ μεγάλη θέληση και ασταμάτητη διάθεση για τρέξιμο, για ποδόσφαιρο, για μονομαχίες σώμα με σώμα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι το ματς διεξήχθη κάτω από κακές καιρικές συνθήκες, με δυνατή βροχή, χαλάζι και αέρα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν πολύ παθιασμένα από το ξεκίνημα και προσπάθησαν από νωρίς να φτάσουν σε κάποιο γκολ.

Στο 22′ ο Κλάους βρήκε  στόχο. Μετά από ένα-δύο με τον Βίτορ, ο τελευταίος βρήκε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ μόνο στη μικρή περιοχή και το 0-1 έγινε γεγονός. Στο 39′, ξανά ο Βίτορ τροφοδότησε με κάθετη μπαλιά Αθανασιάδη, και αυτός με υπέροχο σουτ έκανε το 0-2. Οι μάχες των 22 παικτών με αντίπαλο και τη βροχή συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος με τον ΠΑΟΚ να έχει τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 69ο λεπτό. Τότε, αρχικά ο Μουνιός έχασε απίστευτη ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μυστακίδης βρήκε με σέντρα από τα δεξιά τον Κοροβέση (που είχε περάσει λίγο πριν στο ματς στη θέση του Πέλκα), ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-3 για τον Δικέφαλο.