2016-04-04 23:09:14
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το ντέρμπι με 78-71.
Έναν ακόμη λόγο για να τον θέλει για πολλά χρόνια ακόμη στο ρόστερ του πρόσφερε στον Παναθηναϊκό ο Έλιοτ Γουίλιαμς. Σε ένα ματς με την ΑΕΚ που έμοιαζε εύκολο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, οι «πράσινοι» είχαν στο τέλος τον Αμερικανό να «καθαρίσει» και να φέρει τη νίκη με 78-71. Πέτυχε 24 πόντους και τους έξι τελευταίους της ομάδας του, που είχε βρεθεί στα μισά της τέταρτης περιόδου στο -4.

Έτσι οι Κυπελλούχοι έμειναν μαθηματικά ζωντανοί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αν και θα χρειαστούν ήττα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ από το Ρέθυμνο και να νικήσουν οι ίδιοι την Κηφισιά στο Ζηρίνειο για να την πάρουν.

Εξαιρετική η «Ένωση», μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος έδειξε τη δυναμική της και φλέρταρε με μια μεγάλη νίκη ψυχολογίας, αλλά για πολλοστή φορά έχασε στις λεπτομέρειες ένα ντέρμπι. Κορυφαίος ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, κομβικό το σημείο της αποχώρησης του Μαλίκ Χέρστον λίγο πριν το τέλος λόγω τραυματισμού.