2016-04-09 00:06:43
Φωτογραφία για Αποχαιρέτησε με ήττα ο Ολυμπιακός την Ευρωλίγκα
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Euroleague με την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 96-99. Πάλεψαν οι Πειραιώτες για το γόητρο αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο τέλος οι παίκτες του Ολυμπιακού δέχτηκαν το θερμό χειροκρότημα των φίλων τους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, που απαίτησαν το πρωτάθλημα.Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να θέσουν τους όρους τους στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφεραν. Τζάκσον και Βοροντσέβιτς ξεκίνησαν ορεξάτοι, δημιουργώντας διαφορά στο σκορ (9-16, 5′).

Σαν να μην έφτανε αυτό η παρουσία του Φριντζόν έφερε σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα των Ρώσων (9-19, 6′). Τα τρίποντα των Τεόντοσιτς και Νίκολς έδωσαν λύσεις στη ρωσική ομάδα, που διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (18-28, 8′). Οι προσπάθειες του Τεόντοσιτς έφεραν και στο +11 τη διαφορά (22-33, 9′) για την ΤΣΣΚΑ, μέχρι να μειώσει ο Χάκετ σε 25-33 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου που πήραν τα ηνία
. Ένα επί μέρους 11-0 στα πρώτα λεπτά έφερε… τούμπα το παιχνίδι, χάρη στον Χάκετ (36-33, 12′). Η αντίδραση της «ομάδας του στρατού» ήρθε με μπροστάρηδες τους Ντε Κολό και Τζάκσον (39-45, 16′). Οι προσπάθειες του Ματ Λοτζέσκι έφεραν σε απόσταση… βολής τον Ολυμπιακό (45-46, 19′). Τζάκσον και Βορόντσεβιτς, όμως, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και με δικές τους προσπάθειες έγραψαν το 45-50, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο πρόσωπο του Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις που επιθυμούσε στην επίθεση και κατάφερε, για μία ακόμα φορά, να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση (54-52, 23′). Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, με τον Μάντζαρη, αλλά και τον Παπανικολάου να βοηθάει, έφτασαν μέχρι και το +4 (62-58, 26′). Ο Δημήτρης Αγραβάνης ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με δικές του προσπάθειες έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (69-63, 29′). Ο Τεόντοσιτς με 1/2 βολές μάζεψε τη διαφορά για το 69-64 της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο σοβαροί στο τέταρτο δεκάλεπτο και άλλαξαν την εικόνα τους. Μαζί και αυτή του αγώνα. Τεόντοσιτς και Χάινς πήραν προσπάθειες και με επί μέρους 2-10 οι Ρώσοι πήραν κεφάλι (71-74, 33′). Ο Άαρον Τζάκσον φώναξε «παρών» και η διαφορά αυξήθηκε (73-82, 35′). Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και χάρη σε μεγάλο σουτ του Σπανούλη μείωσαν σε απόσταση βολής (85-87, 38′). Ο Κουρμπάνοφ απάντησε, όμως για το 85-90, με τον Ντε Κολό να ανεβάζει τη διαφορά (85-92, 39′). Οι Πειραιώτες προσπάθησαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, μείωσαν μέχρι και στον πόντο (96-97), όμως ο Ντε Κολό με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-99.