2016-04-25 23:59:08
Φωτογραφία για Ο Δώνης έχασε το πρωτάθλημα από τον Φετφατζίδη
Το πρωτάθλημα στη Σαουδική Αραβία κατέκτησαν με τη φανέλα της Αλ Αχλί οι Γιάννης Φετφατζίδης και Αμίρ Κούρντι. Η ομάδα τους επικράτησαν με 3-1 της Αλ Χιλάλ του Γιώργου Δώνη στο ντέρμπι τίτλου και εξασφάλισε διαφορά 6 βαθμών από τον αντίπαλό της, επομένως στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια. Για την ομάδα του Δώνη άνοιξε το σκορ στο 10’ ο Κάρλος Εντουάρντο, ωστόσο με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο η Αλ Αχλί γύρισε το παιχνίδι και πήρε το τρίποντο και πλέον έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με την πολυνίκη της χώρας. Ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι στιγμής σε 14 παιχνίδια πρωταθλήματος (852 λεπτά) έχει ένα γκολ και πέντε ασίστ, συμβάλλοντας από την πλευρά του στην πρώτη κατάκτηση πρωταθλήματος της Αλ Αχλί τα τελευταία 32 χρόνια και τρίτη στην ιστορία της.