2016-06-21 21:09:33
Φωτογραφία για Ανώτερη και πρώτη η Γερμανία, δεύτερη η Πολωνία
Η Γερμανία νίκησε 1-0 τη Β.Ιρλανδία και εξασφάλισε την πρωτιά του Γ' ομίλου στη διαφορά τερμάτων. Η Γερμανία μπήκε δυνατά στο ματς κόντρα στη Β.Ιρλανδία, έχασε ευκαιρίες, έκανε  αμέτρητες τελικές, είχε και δύο δοκάρια και τελικά κατάφερε να σκοράρι στο 30ο λεπτό. Ο Γκόμες με κοντινό πλασέ, ύστερα από πάσα του Μίλερ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, χαρίζοντας την νίκη και την πρώτη θέση. Στο άλλο ματς του ομίλου η Πολωνία, χωρίς να είναι καλύτερη,  νίκησε 1-0 την Ουκρανία και προκρίθηκε στους 16 ως δεύτερη. Xρυσός σκόρερ των Πολωνών ο Μπλαστσικόφσκι. Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπλαστσικόφσκι απέφυγε τους αμυντικούς της Ουκρανίας, έκανε το σουτ με το αριστερό κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πιατόφ για το 1-0! Αντίπαλός τους στους "16" η Ελβετία.