2016-06-22 00:36:56
Φωτογραφία για Μεγάλη ανατροπή η Κροατία, στον...λάκο των λεόντων η Ισπανία
Η Κροατία έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Ιταλία με 2-1, βγήκε πρώτη στον Δ΄όμιλο και έστειλε την Ισπανία στο...στόμα της Ιταλίας στη φάση των "16". Η Ισπανία φρόντισε από νωρίς να βρει το γκολ κόντρα στους Κροάτες. Ο Σίλβα έβγαλε εξαιρετική κάθε στον Φάμπρεγκας, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Μοράτα με πλασέ προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 7ο λεπτό. Στο 45' ήρθε η απάντηση των Κροατών με φοβερό γκολ.

Ο Κάλινιτς με υπέροχο τακουνάκι, ύστερα από σέντρα του Πέρισιτς, φέρνει το ματς στα ίσα! Στο 72ο λεπτό ο Σέρχιο Ράμος θα μπορούσε να δώσει το προβάδισμα στην Ισπανία, αλλά ο Σούμπασιτς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ισπανού! Στο 87' ήρθε η μεγάλη ανατροπή! Ο Πέρισιτς βγήκε στην αντεπίθεση και μ' ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Ντε Χέα για το 2-1! Στο άλλο ματς του ομίλου η Τουρκία νίκησε 2-0 την Τσεχία και περιμένει πλέον τα ματς της Τετάρτης για να διαπιστώσει αν έχει προκριθεί. Αποκλείστηκαν οι Τσέχοι. Η Τουρκία προηγήθηκε νωρίς-νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μορ έκανε τη σέντρα και ο Μπουράκ Γιλμάζ, με όμορφο πλασέ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του! Στο 65ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για τους Τούρκους. O Μεχμέτ Τοπάλ που ήταν εκτεθειμένος, έστρωσε στον Τουφάν, ο οποίος μ' ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!